Web Sitenizi Yenilerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2022

You are currently viewing Web Sitenizi Yenilerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2022

Web Sitenizi Yenilerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2022

Web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler konusunda doğru stratejiye sahip olmanız oldukça önemlidir. İşletmeniz için bu yıl yeni bir web sitesi düşünüyorsanız, önünüzde karar almanız gereken birçok konu var. Argo Ajans olarak; web sitenizin yeniden tasarımı için hazırlanmanıza yardımcı olacak bir liste hazırladık. 

Web tasarım hakkında daha detaylı bilgi için Web Tasarım ve Kodlama yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeni bir web sitesi itibarınızı artırmakla birlikte; potansiyel müşteri artışınızı ve satış oranlarınızı yükseltmeye kadar birçok şey sağlayabilir. Belki mevcut web siteniz çok yavaştır ya da içeriğiniz yetersizdir. Belki de yeniden markalaşmaya başlıyorsunuz ve her şeyin değişmesi gerekiyor.

Sebep ne olursa olsun, bir web sitesinin yeniden tasarımı heyecan verici bir karardır. Bu yazımızda bu kararınızla ilgili fikir edinebilmeniz için birçok unsura yer verdik.

Hadi web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim.

web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler

Web Sitenizi Yenilerken Dikkat Etmeniz Gerekenler: Yapılacaklar Listesi

1. Marka Değerlendirmesi

Web siteniz var mı? İşletmeniz ne yapıyor? Rakiplerinizden farkınız ne? Hedef kitleniz kim? Marka değerlendirmesi yapmak için bu sorulara cevap vermeniz gerekir. Doğru cevapları vermeniz web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenleri belirlemek için önemlidir.

Web sitenizdeki yaratıcı öğelerin, markanızın kişiliğini ve değerlerini yakalaması gerekir. Ayrıca ziyaretçilerinizin bu değerlerle duygusal bir bağ oluşturması ve dönüşüm sağlaması önemlidir. Bu unsurları sağlıyorsanız marka stratejiniz başarılı olur.

Menüler, butonlar ve içerik yerleşimine kadar her seçim, web sitenizi kullanacak hedef kitlenize uygun olmalıdır.

Alışveriş veya e-posta platformları gibi yeni teknolojileri dahil etmek için tasarımınızı yeniliyorsanız bile, markanız için net bir yönlendirmeye ihtiyacınız olacak. Bu soruları cevaplayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 • Kitleniz kim ve sitenizi ne için kullanıyorlar?
 • Bir işletme olarak ne yapıyorsunuz ve rakiplerinizden farkınız ne?
 • Markanız aynı mı kalacak yoksa yeni bir markaya mı dönüşecek?
 • Mevcut içeriğinizi ve yeni içerikleri kim düzenleyecek?

web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler

2. İçerik Denetimi

Bir web sitesini yeniden tasarlamak için zaman alan adımlardan biri, neyi tutacağınıza ve neyi bırakacağınıza karar vermek için tüm içeriğinizi değerlendirmektir. İçerik denetimini sağlamak web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler konusunda önemli bir yere sahiptir.

Argo Ajans olarak, müşterilerin eski web sitelerindeki mevcut içeriği dönüştürmelerine yardımcı olmak için çeşitli araçlar kullanıyoruz. Aynı zamanda eksiklerinizi belirleyip hepsini siteye koymadan önce yeni içerik üretiyoruz.

Bloglardan videolara kadar her içeriği değerlendirin. Her bir içerik unsuru için aşağıdaki soruları sorun:

 • İçeriğiniz güncel mi?
 • İçeriğinizde kullandığınız bilgiler doğru mu?
 • İçeriğiniz yararlı mı?
 • Okuyucuları iş hedeflerinize yönlendiriyor mu?

Web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

3. Strateji

Markanızın kendine özgü bir hikayesi var ve içeriğiniz düzenli. Şimdi strateji konuşma zamanı.

İşletmenizin tüm varlığını kapsayan sağlam bir dijital stratejisi varsa, iyi iş çıkardınız! Bu plan sayesinde, web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler listeniz hazır demektir.

Yeni web sitesini başlatmadan önce mevcut stratejilerinizi gözden geçirmek ve ince ayarlar yapmak isteyebilirsiniz. Stratejinizi belirlemek için şu soruları cevaplayın.

 • Hangi sosyal ağlarda yer alıyorsunuz? Sosyal medya hesaplarınız web sitesi trafiğinizi yönlendiriyor mu? Sosyal medya stratejinizi düzenlemeniz gerekiyor mu?
 • Ücretli arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, sosyal medya kampanyaları veya başka bir reklam biçimi kullanıyor musunuz?
 • Kampanyalarınız işe yarıyor mu? Yeni web sitesinin mevcut reklamlarınızla nasıl çalışması gerekiyor?
 • İşletmeniz e-posta pazarlaması kullanıyor mu? Aboneleri potansiyel müşteri olarak çekmek ve elde tutmak için bir stratejiniz var mı?
 • Yeni web sitesi e-posta kayıtlarını nasıl yönlendirecek?
 • İçerik pazarlama durumunuz nasıl? Yeni içeriği tasarlamak, üretmek ve analiz etmek için net bir planınız var mı? Yeni web sitenizde hangi medya türlerini kullanacaksınız?

web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler

Formu Doldurun Web Sitenizi Yenilerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Konusunda Detaylıca Konuşalım!

Web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler için okumaya devam edin.

4. SEO

SEO, web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler konusunda önemli unsurlardan birisidir. Mevcut web siteniz yıllar içinde otorite oluşturmuştur. Dolayısıyla her bir içerik taranmış, dizine eklenmiş ve sayısız terim için sıralanmıştır. SEO çalışmalarıyla web sitenizi kusursuz hale getirmeniz mümkündür.

Ancak yine de yeni bir web sitesine geçmeniz gerekiyorsa dikkat etmeniz gerekenler vardır. İçeriği yeni bir siteye taşırken SEO uygulamalarını düzgün bir şekilde takip etmezseniz, tarama hatalarına, arama motorlarında büyük kırmızı bayraklara ve hatta cezalara maruz kalabilirsiniz.

Web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler listesinde yer alan SEO konusunda sormanız gerekenler şunlardır:

 • Teknik SEO ile kim ilgilenecek? Ajanslar genellikle bu hizmeti web tasarım sürecinde sağlar. Ancak kesin bir planın yürürlükte olduğunu bilmek önemlidir.
 • İşletmenizin bir anahtar kelime stratejisi var mı? Tüm içeriğiniz optimize edildi mi? SEO stratejinizi güncellemeniz  gerekiyor mu? Bunlara vereceğiniz cevaplar yeni içerik oluşturan içeriğinizi düzenleyen herkesle paylaşılmalıdır. Bu süreç, mevcut içeriğinizi optimize etmek için de iyi bir fırsattır.

5. Teknik Gereklilikler

Web sitenizi yeniden tasarlamanızın amacı, yeni bir satış veya e-posta platformunu entegre edebilmekse, bu oldukça kolaydır. Ancak yine de sizin ve ziyaretçilerinizin yeni web sitesiyle tam olarak neyi başaracağınızı bilmek önemlidir.

Bu yüzden sormanız gereken sorular şunlardır:

 • Siteyi kimler kullanıyor?
 • Hangi pazarlama teknolojisinin entegre edilmesi gerekiyor?
 • Coğrafi konum filtreleme/haritalar veya formlar gibi özel entegrasyonlara mı ihtiyacınız var? Google İşletme Profili kaydınız oluşturuldu mu?
 • E-ticaret işlevselliğine mi ihtiyacınız var?

6. Bütçe

Herkes aynı zamanda ucuz ve hızlı bir şekilde oluşturulmuş yüksek kaliteli bir web sitesi ister. Ancak bütçeniz ne olursa olsun, bir ajans ve web tasarımcısı ararken profesyonelliğin ön planda olması son derece önemlidir. 

İhtiyacınıza uygun web tasarım ajansını kolayca seçmek için Web Tasarım Ajansı Seçerken Sorulması Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca, projenizin bütçesine nelerin dahil olduğunu öğrenmek için doğru soruları sormanız gerekir.

 • Kısıtlı bir bütçeniz mi var, yoksa sadece mevcut web sitenizde birkaç küçük şeyi değiştirmek mi istiyorsunuz?
 • Geçişi yapılması gereken içerik miktarınız fazla mı?
 • Tasarım ve geliştirme konusunda yardıma ihtiyacı olan bir ekibiniz var mı?
 • Proje kapsamı ve teslimden sonra istediğiniz değişikliklerle ilgili ücretleri öğrenin.

Web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler listesi her ihtiyaca göre farklı şekillenebilir. İşletmenizin ihtiyaçlarını profesyonel bir şekilde belirlemek için deneyimli bir ajansla iletişime geçmelisiniz. Argo Ajans olarak yıllardır profesyonel hizmetler sunuyoruz.

web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler 2022

Deneyimli Ekibimizle Hemen İletişime Geçin

Web sitenizi yenilerken dikkat etmeniz gerekenler listesi bu kadarla sınırlı değil. Özellikle kurumsal bir kimliğe sahip olmak istiyorsanız profesyonel sonuçlar elde etmeniz çok önemlidir. Mevcut web sitenizin ya da markanızın dijital eksiklerinin analizi için ekibimiz her an burada. Yaptığımız analizler sonucu neye ihtiyacınız olduğunu tespit ediyor, uygun yol haritasını birlikte çiziyoruz. Hemen iletişime geçmek için tıklayın ya da formu doldurun.

 

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert