SEO Metin Yazarlığı Nedir? 2024

You are currently viewing SEO Metin Yazarlığı Nedir? 2024

SEO Metin Yazarlığı Nedir? 2024

 

 

Arama motoru optimizasyonu hakkında çok sayıda toplantı yaptınız mı? Uzun ve kısa anahtar kelimeler konusunda kafanız karışmış olabilir mi? Yoksa SERP’inizden PPC’nizi bilmiyor musun?

Aslında zaten SEO metin yazarlığı nedir? Pekala, artık düşünmeyin. SEO metin yazarlığına nihai bir giriş sağlıyoruz.

 

Özetle: SEO metin yazarlığı tanımı

SEO, Google, Bing, Yahoo veya başka herhangi bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında (başka bir deyişle SERP olarak da bilinir) mümkün olduğunca üstte görünmesine yardımcı olmanın yoludur. Bunu etkileyen bir dizi web tasarımı ve geliştirme faktörü vardır. Bununla birlikte, SEO metin yazarlığı, hedef kitlenizin sizi web sitenizin içeriğinde bulmak için kullanacağı anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini dokumayı içerir.

SEO metin yazarlığı, sitenizin cihaz ve kullanıcı dostu olmasını sağlamak için bağlantı kurma, mobil optimizasyon, yükleme hızları ve içerik stratejisi teknikleri de dahil olmak üzere bir dizi taktik kullanan, benzersiz ve anlayışlı içeriği teşvik eden daha geniş arama motoru optimizasyonu alanına uyar.

 

 

 

SEO neden önemlidir?

İster bir e-ticaret sitesi ister çevrimiçi bir dergi olun SEO‘yu yürütmeniz gereken oldukça önemli bir dijital parçasıdır.

İşte nedeni: “Arama motorlarını kullanan çoğu kişi, arama sonuçlarının yalnızca ilk sayfasına veya ikisine bakar, bu nedenle bir sayfanın bir arama motorundan yüksek trafik alması için o ilk iki sayfada listelenmesi gerekir. İşletmeniz internet üzerinden ürün veya hizmet satıyorsa, web sitenizin rakiplerinizin web sitelerinden önce listelemesini istersiniz.”

SEO’nun bir yararı kendi içinde ücretsiz olmasıdır. Ne yazık ki, aynı zamanda zaman alıcıdır. Web ve blog içeriğinizi optimize etmeyi içeren SEO’nuzla ilgilenen ekibinizden bir kişiye ihtiyacınız olacak yada serbest çalışan bir içerik pazarlamacısı tutmanız veya içerik pazarlamanızı bir ajansa dış kaynak sağlamanız gerekecek. Bu da uzun vadede size kaçınılmaz bir maliyetin getirisi olacağı anlamına gelir.

Ayrıca gece boyunca çalışmaz ve etkili olması aylar olabilir. Josh Steimle’ye göre, “birçok SEO firması size sonuçları görmeye başlamanın 4 ila 6 ay sürdüğünü söyleyecektir. Bu genellikle doğrudur, ancak sonuçları görmeye başladığınız zaman olduğunu ve SEO sonuçlarının zamanla büyüdüğünü unutmayın. 6.ayda aldığınız sonuç ne olursa olsun, 12 ayda aldığınızdan çok daha az olmalıdır. Bir noktada sonuçlarınızın azaldığını görebilirsiniz ve o zaman bu, sonuçları büyütmek yerine sürdürmek meselesi olabilir.”

 

SEO’yu nereye dahil etmeliyim?

SEO kullanmayı hedeflemeniz gereken birkaç yer var. İşte bazıları:

 

 •      Başlık / sayfa başlığı
 •      Alt başlıklar
 •      Söz konusu sayfanın URL adresi
 •      Meta Açıklaması
 •      Resimlerdeki alternatif metin
 •      Açılış sayfalarınızın, ürün açıklamalarınızın ve blog gönderilerinizin içerik gövdesi

seo arama motorları

 

WordPress gibi bir platform üzerinden içerik yayınlarsanız, içeriğinizi optimize etmenize yardım olacak birçok araç olduğunu göreceksiniz. Yoast, kırmızıdan yeşile bir trafik ışığı sistemi gibi çalışan ve odak anahtar kelimenizi yeterli yere eklediğinizde size haber veren böyle bir eklentidir.

Ancak, OTT’ye gitmemenizi öneririz. Anahtar kelimenizi içeriğinize en az bir kez ve meta açıklamalarda /URL/ başlıkta soktuğunuz sürece ele alımalısınız.

 

İyi SEO metin yazarlığı yapan kişi nedir?

İyi metin yazarlığı ile iyi SEO metin yazarlığı arasındaki farkı anlayamamalısınız. Bunun nedeni, her ikisininde hatasız, fayda odaklı ve izleyicilere hitap etmesi gerektiğidir. Tek fark, SEO içeriğinin anahtar kelimeler kullanılarak optimize edilmesidir ancak bu, doldurulmuş ve yapay değil, doğal olarak okunmalıdır.

The Balance’a göre, “Mevcut arama motoru optimizasyonu, her web sayfasına uygun başlık etiketlerine sahip olduğundan ve içeriğin ‘orta’ veya düşük kaliteli olmadığından emin olmak gibi tekniklere odaklanır. Yüksek kaliteli içerik orijinal, güvenilir, olgusal ve dilbilgisi açısından doğru ve kullanıcıların ilgisini çekiyor.”

Ayrıca SEO metin yazarlığı’nın saygın sitelerle kaliteli bağlantı kurma ile el ele gittiğinden bahsetmiştik. WordStream, SEO elde etme söz konusu olduğunda “Anlaşılması en önemli kavram, Google’ın dediği gibi harici web sitelerinin bağlanmasını sağlayabiliyorsanız, hedeflediğiniz anahtar kelimler için içeriğinizin daha yüksek sıralarda yer almasıdır.”

Bu nedenle, daha geniş içerik stratejinizin ister ağ oluşturma, ister konuk bloglama yoluyla olsun ağdaki ve sosyal medyadaki diğer etkileyicilerle etkileşim kurmayı düşünmesi gerekir.

Organik (ücretli olmayan) SEO’nuzu tamamlamak için PPC (tıklama başına ödeme) stratejisi de kullanabilirsiniz. Bu, arama motorlarında belirli bir anahtar kelimeye bir reklam eklediğiniz ve her tıklandığında bir ücret ödediğiniz anlamına gelir. Bui bir dizi sonucun ilk sayfasında kolayca yer almanıza sağlar, ancak oldukça maliyetlidir ve yalnızca reklam orada olduğu sürece etkilidr. Bu nedenle, çevrimiçi varlığınız boyunca dahil edilen organik SEO ile aynı uzun ömürlülüğe sahip değildir.

 

Kötü SEO örnekleri

kötü seo metin yazarı

The Balance, “Arama motoru optimizasyonunun yıllar içinde nasıl büyük ölçüde geliştiğini belirtiyor. SEO web tasarımcılarının ilk günlerinde, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için anahtar kelimeleri web sayfası anahtar kelime meta etiketlerine doldururlardı.”

Neyse ki, akıllı metin yazarları ve işletme sahipleri Google eğrisinin nasıl önünde kalacağını biliyorlar ve anahtar kelime doldurma ile not alamayacağının farkındalar. Aslında, daha düşük bir sıralama ile cezalandırılma veya tamamen kara listeye alınma olasılığınız daha yüksektir.

Dahası, “Yazım ve dilbilgisi hataları içeren kötü düzenlenmiş makaleler arama motorları tarafından derecelendirilecektir.” Ve SEO’nuzu desteklemek için sadece bağlantılar satın almaktan kaçınmak isteyeceksiniz. Bunlar genellikle ödeme karşılığında sunulur, ancak yalnızca puanınızı düşüren düşük kaliteli, spam içerikli sitelerden gelebilir.

 

Hangi anahtar kelimeleri kullanacağımı nasıl bilebilirim? Diyorsanız;

Genel olarak başlayarak, anahtar kelimelerinizi USP’leriniz, endüstri alanınız, hizmetiniz/ürününüz ve konumunuzla ilgili olacaktır. Müşterilerinizin ne tür şeyler aradığını görmek için araştırma yapmanız gerekecek. Ancak, kullanılabilecek çok sayıda harika SEO anahtar kelime aracı vardır. Başlamak için, işte en iyi ücretsiz olanlardan bazıları:

 

 •      Google Anahtar Kelime Planlayıcı (bir AdWords hesabı oluşturmanız gerekir, ancak bu hesaba para yatırmanız gerekmez)
 •      Anahtar kelime aracı
 •      Soovle
 •      SEMrush
 •      SERP’ler

 

 

Kısa mı yoksa uzun anahtar kelimeler mi?

SEO Pressor, kısa kuyruklu anahtar kelimeleri üç ve altı kelimeden oluşanlar olarak tanımlar (örneğin ‘içerik oluşturma’). Buna karşılıki uzun anahtar kelimeler üç kelimeden fazladır (örneğin, SEO içerik oluşturma ajansı). Farkı ne? “Anahtar kelimeler uzadıkça arama hacmi düşüyor. Ancak, dönüşüm oranları gibi diğer tüm metrikler uzun anahtar kelimelerin lehinedir.”

Bunun nedeni, uzun anahtar kelimelerin daha spesifik olmasıdır. Bu nedenle, tam olarak satmanız gereken şeyi arayan bir müşteriyle eşleşme biçiminde para kazanma olasılığınız daha yüksektir. Web sitenizin odağını daraltırken bu hareket oldukça yararlıdır.

Kısa anahtar kelime çok fazla insan çekmek için harika olsa da, daha yüksek bir oranı daha düşük dönüşüm oranı görebilir ve daha sert bir rekabetle karşı karşıya kalacağınız için ilk sayfada yer alma olasılığınızı azaltabilir. Ancak bu ‘baş terimler’ kategori sayfaları için iyidir. Öte yandan, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, ne stokladığınız/teklif ettiğiniz daha iyi açıklamak için tek tek ürün sayfaları için daha iyi kullanılır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha odaklı oldukları ve sesli yardım cihazları çağında popüler bir yöntem olan sesli aramayı kullanırken daha başarılı olma olasılıkları daha yüksek olduğu için Yoast ve WordStream gibi şirketler tarafından giderek daha fazla öneriliyor.

 

SEO metin yazarlığını nasıl takip edebilirsiniz?

SEO çabalarınızın başarısını olağan içerik analizi yollarıyla takip edebilirsiniz. En çok hangi arama terimlerinin kullanıldığı da dahil olmak üzere kapsamlı veriler sağlayan Google Analytics harika bir başlangıç noktasıdır. Çok kanallı rapor, birlikte çalıştıklarını kontrol etmek için organik SEO ve PPC’yi karşılaştırmanıza da yardımcı olur.

 

SEO kopyasını nasıl yazacağınızı öğrenin

Kendi SEO içeriğinizi yazma zorluğunu üstlenmeyi mi düşünüyorsunuz? Size yardımcı olacak araçlar var. Medium, yeni başlayanlar için anlaşılması kolay bir SEO eğitimine sahiptir. Veya Hobo’da daha derinlemesine bir eğitim vardır. Web sitenizi optimize etmenize yardımcı olması için Entrepreneur’dan 4 adımlı kullanışlı bir SEO kontrol listesi bile alabilirsiniz.

Personelinizi yoğun bir kursa göndermek veya bir profesyonelden SEO öğrenmek istiyorsanız, çevrimiçi bir kursa kaydolmayı düşünebilirsiniz.

 

SEO kopyasını alın

Web siteniz veya bloğunuz için kolay ve uygun maliyetli bir şekilde SEO içeriği almak ister misiniz? Eğer düşünürseniz hemen bizimle iletişime geçin .

 

Ebrunur Konar
SEO/Sosyal Medya Uzmanı

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert