E-Ticaret Web Sitesi Oluşturma

You are currently viewing E-Ticaret Web Sitesi Oluşturma

E-Ticaret Web Sitesi Oluşturma

 E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Bir iş fikri bulmak ve işletmenizi başlatmak zor veya en azından zaman alıcı bir süreç olabilir. Neyse ki, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi satmak için bir e-ticaret web sitesi oluşturmayı öğrenmek kolaydır.

Modern e-ticaret platformları ekonomik ve son derece kullanıcı dostudur ve sadece birkaç tıklamayla e-ticaret işletmeniz için özel bir web sitesi oluşturmanıza olanak sağlar. Çoğu e-ticaret platformu ayrıca güvenli ödemeler, kargo ve pazarlama gibi önemli unsurları tak ve çalıştır temelinde sunar, bu nedenle profesyonel görünümlü bir e-ticaret web sitesi kurmak için herhangi bir kodlama deneyimine ihtiyacınız olmayacaktır.

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? E-Ticaret Web Sitesi oluşturma kılavuzumuz, çevrimiçi satış yapmaya başlayabilmeniz için e-ticaret web sitenizi oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi size gösterecektir.

5 adımda bir E-Ticaret Web Sitesi nasıl oluşturulur ?

Adım 1: Bir ad seçin ve domain alın.

Bir e-ticaret web sitesi oluşturmada yeniyseniz, URL olarak da adlandırılan alanınız web adresinizdir. Bu, e-ticaret web sitenizin internetteki “evi” ve alışveriş yapanların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcı çubuğuna girdikleri yerdir.

İyi bir alan adı seçmek hem markanız hem de genel başarınız için önemlidir. Mümkünse, sattığınız şeyle yakından bağlantılı bir işletme ve alan adı seçin. İşletmenize ve alan adınıza açıklayıcı anahtar kelimeler veya anahtar ifadeler kullanarak, müşterileriniz önceden ne sattığınızı bilir, ayrıca işletmenizin SEO stratejisi için çok önemli olan arama motorlarında iyi sıralamanıza yardımcı olur.

Örneğin, organik bal konusunda uzmanlaşmışsanız, organilbal.com gibi “organik bal” içeren isimler arayabilirsiniz. Veya özel evcil hayvan tasmaları satıyorsanız, boncuktasmalar.com deneyebilirsiniz. Niş bir işletmeniz varsa, e-ticaret web siteniz için anahtar kelime odaklı bir ad bulmak oldukça kolaydır.

Bir ad için birkaç fikriniz varsa, alanınızı GoDaddy, Bluehost veya Google Domains gibi bir alan adı kayıt şirketi hizmetini kullanarak satın alabilirsiniz. Sadece bu web sitelerinden birine gidin ve işletme adınızı girin. Bu etki alanının kullanılabilir olup olmadığını size söyleyecektir.

Adınız zaten alınmışsa, bu siteler .net veya .co veya başka bir ad gibi seçenekleri görüntüler. Mümkünse bir .com bağlı kalmak iyi bir fikirdir, çünkü bu en yaygın ve güvenilir kullanımdır. Ancak, belirli bir ada ayarlanmışsanız ve .com alınırsa, .net ve .co seçenekleri de yaygın olarak tanınır.

Alan adınız, hizmete ve seçtiğiniz alan adı gizliliği gibi eklentilere bağlı olarak genellikle yılda 12 ila 25 ABD doları arasındadır. Ayrıca, e-ticaret web sitenizi oluşturmak için seçtiğiniz e-ticaret platformunun, satın alma işleminizle birlikte ücretsiz bir alan adı içerdiğini ve bunun da bizi bir sonraki noktaya getirdiğini görebilirsiniz.

e ticaret web sitesi oluşturma

Adım 2: E-ticaret platformunuzu seçin

E-ticaret platformunuz sitenizin çevrimiçi olarak “yaşadığı” yerdir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğiniz vardır. Sınırlı özelliklere sahip ücretsiz e-ticaret platformları ve WordPress üzerine inşa edilmiş neredeyse ücretsiz e-ticaret mağazaları vardır. Popüler web sitesi oluşturucularına e-ticaret özellikleri ekleyebilir veya sınırsız büyümeyi destekleyebilecek özel bir e-ticaret platformuyla gidebilirsiniz.

E-ticaret web sitenizi nerede oluşturacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı en iyi e-ticaret platformu seçenekleri şunlardır:

Özel e-ticaret platformları, tam özellikli bir e-ticaret web sitesini hızlı bir şekilde başlatmanın en kolay yoludur. Bu çözümler çok sağlam ve genişletilebilirdir ve güvenli ödemeler, kargo etiketleri, e-posta pazarlaması ve çok kanallı satış desteği gibi güçlü yerleşik işlevler sunar. Bu çözümler ücretsiz değildir, ancak ayda yaklaşık 30 $ ‘dan başlayan bir ton araç sunar.

Göz önünde bulundurulacak en iyi üç özel e-ticaret platformu şunlardır:

BigCommerce: BigCommerce, çok kanallı satıcılara ve belki de en genişletilebilir küçük işletme e-ticaret platformuna yöneliktir. Planlar aylık 29.95 dolardan başlıyor.

Shopify: Shopify, en popüler özel e-ticaret platformudur ve startup’lar ve drop-shippers için idealdir. Shopify planları aylık 29 $ ‘dan başlar.

Shift4Shop: Shift4Shop, özel e-ticaret platformu alanındaki bir başka en iyi rakiptir ve ayda sadece 19 $ karşılığında bir bütçe başlangıç planı sunar.

Tüm bu özel e-ticaret platformları ücretsiz deneme süresi sunar, böylece e-ticaret web sitenizi oluşturmak için hangisini kullanacağınıza karar vermeden önce her birini tamamen risksiz test edebilirsiniz.

 

E-ticaret özelliklerine sahip web sitesi oluşturucuları:

Popüler web sitesi oluşturucuları Wix, Weebly ve Squarespace e-ticaret işlevselliği sunar. Bu platformlardan birinde zaten bir web sitesi çalıştırıyorsanız, yalnızca bir e-ticaret planına geçerek çevrimiçi satış özellikleri ekleyebilirsiniz.

Wix: Wix, aylık 23 dolardan başlayan e-ticaret özelliklerine sahip yüzlerce güzel, kullanımı kolay web sitesi şablonu sunar.

Weebly: Wix’e benzer şekilde, Weebly’de aylık 25 $ karşılığında e-ticaret özelliklerine sahip hızlı ve kolay bir şekilde güzel bir site oluşturabilirsiniz.

Squarespace: Squarespace e-ticaret özellikleri ayda 30 dolardan başlıyor ve yüzlerce tasarım şablonu arasından seçim yapabilirsiniz.

e ticaret web sitesi oluşturma

WordPress platformu, dünyadaki e-ticaret web sitelerinin yarısından fazlasını yönlendiren bir güç merkezidir. Bunun nedeni iki yönlüdür. İlk olarak, WordPress neredeyse sınırsızdır – onunla her şeyi oluşturabilirsiniz; ve ikincisi, çok düşük maliyetli bir e-ticaret seçeneği olabilir. Aslında, aşağıdaki e-ticaret eklentilerini kullanarak herhangi bir WordPress web sitesine ücretsiz olarak çevrimiçi mağaza işlevselliği ekleyebilirsiniz:

WooCommerce: Ücretsiz WooCommerce eklentisi, WordPress web sitelerine eksiksiz e-ticaret işlevselliği ekler.

WP EasyCart: WooCommerce gibi WP EasyCart da WordPress’e tam bir çevrimiçi mağaza özellikleri paketi ekler.

BigCommerce: Özel e-ticaret platformu BigCommerce de WordPress’e takılır, böylece çok kanallı satış özelliklerini bir marka oluşturma blogunda birleştirebilirsiniz.

Yazar – Taha Gezay

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert