E-Ticaret Satışları 2021 yılında Nasıl Artırılır?

You are currently viewing E-Ticaret Satışları 2021 yılında Nasıl Artırılır?

E-Ticaret Satışları 2021 yılında Nasıl Artırılır?

Gitgide artan sayıda ülke; COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için sokağa çıkma yasakları ve değişik önlemler alırken, mağazalarda alışveriş deneyimi geçici olarak devredışı kalmış durumda yada çok az kişi mağazalara gidebilmektedir. Bunun yüzden e-ticaret çok önemli bir konuma gelmiş durumda.

İşletmeniz bir e-ticaret sitesinde yeniyse veya daha önce hem gerçek hem de dağıtım seçeneklerine sahip olsa da, artık web sitenizin e-ticaret yanı ön planda olacaktır.

Birçok benzer işletme kapıları açık tutmak için çabalarken, e-ticaret satışlarınızı nasıl artıracağınızı bulmak, işletmenizin hali hazırda varolan kaosu ne kadar iyi atlattığı konusunda belirleyici faktör olabilir.

Daha da önemlisi, insanların endişe duyduğu etrafında istedikleri ve ihtiyaç duydukları her bir şeyin eksikliğini gördükleri anda, onları bir şekilde rahatlıklarını artıran eğlence sağlayan veya zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olan bir şeyler sağlayabilirsiniz. Her günün zorluklarını aşarak, hedef kitlenize gerçek bir değer sunacaksınız.

 

E-Ticaret Satışlarını Artırmak için 10 Hızlı Kazanç

İşletmenizi ayakta tutmak için er ya da geç daha fazla satışa ihtiyaç duyacaksınız. Hızlı ve kısa yollarla sonuçlar sağlayabileceğiniz birkaç e-ticaret satış stratejisi vardır.

 

1. Gönderim seçeneklerinizi değiştirin.

Statista’nın verilerine göre, insanların alışveriş sepetini bir kenara bırakmasının en önemli iki faktöründe kargo sorunları rol oynuyor. Örneğin;

 

 •     İnsanların %63’ü kargo ücreti çok yüksek olduğu için
 •     %36’sı ise nakliye süresinin çok yavaş olduğunu idda ediyor

 

Nakliye hızı ve maliyeti, satın alma için olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Örnekleri önümüzdeki günler veya haftalar için daha akıcı hale getirmek, satın almak isteyen daha fazla müşterinizi bu son adımı attırmaya teşvik etmek için iyi bir yoldur.

Sınırlı bir süre için ücretsiz gönderim sunmayı düşünebilirsiniz. Maliyetin tamamını karşılayamıyorum diyorsanız, nakliye için müşterilerin daha iyi bir fırsat gibi hissettirmenin başka yollarını düşünün. Mesela;

 

 •    Belirli bir miktarı karşılayan siparişler için gönderim sağlayın (50 TL üzerindeki tüm siparişler için ücretsiz gönderim) gibi
 •    Tüm kara nakliye seçenekleri için düşük bir sabit oranı sağlamalısınız
 •    Hıza maliyetten daha fazla önem veren müşterileriniz için birden fazla nakliye hız seçeneği sunun express kargo, kurye gibi

 

Sınırlı bir süre için demiştik değil mi? Bu yaptığınız değişiklikten müşterinizi haberdar edin. İnsanlar, bedavadan yararlanmak için sınırlı bir zamanları olduklarını bildikten sonra satın almak için daha hızlı olacaklardır.

 

2. Kısa süreli bir indirim sunun.

İndirimler, yeni e-ticaret işini mağazanıza müşteri çekmenin etkili bir yoludur. RetailMenot’un araştırmasında, tüm tüketicilerin üçte ikisinin indirim teklifine dayanarak yapmayacakları bir satın alma işlemini yapmaya karar verdiler. Ve %80’i ise, cazip bir indirime dayanarak yeni bir markadan alışveriş yapma olasılığı fazlasıyla yükseldi.

İndirimler, kârınız da bir kesinti olması anlamına gelir, ancak satışlarda bir artış arıyorum diyorsanız, müşterilerdeki artış-satış başına daha küçük kâr marjlarını kullanarak değer haline getirebilirsiniz.

 

3. Reklam harcama bütçenizi artırın.

Çevrimiçi reklamcılık, daha fazla kişiye hitap etmenin en iyi bir yoludur. Google Ads ve Sosyal Reklamcılık kanalları gibi PPC (tıklama başına ödeme) platformları gibi, sizi daha önce hiç duymamış kişilerin önünde e-ticaret mağazanız ve ürünleriniz hakkında bilgi verebilir. Ürünlerinizi zaten isteyen olumlu müşterilere ulaşma ihtimalini artıran hedefleme seçenekleri sunulabilir.

Çevrimiçi reklam vermeye başlamadıysanız, hali hazırda devam eden pazarlama kampanyalarınız varsa ilk kampanyalarınızı başlatmanın tam zamanı. Devam etmesini istediğiniz reklam anlaşmalarınız için bütçenizi artırın. Önce analizlerinizi kontrol edin ve fazladan harcamayı en çok dönüşümü sağlayan kampanyalara odaklayın.

Daha yüksek reklam bütçeleri demek daha fazla kitleye ulaşmak demektir ve bu da daha fazla ziyaretçiye yol açar. Hele ki web siteniz işini yapıyorsa o zaman turnayı gözünden vurdunuz demektir.

4. Yeniden hedeflemeyi kullanın.

Beğendiğiniz bir şey için ürünün sayfasına tıkladığınızda, ancak bunun gerçekten bir ihtiyaç olmadığını bildiğiniz için satın almayı bıraktığınız oldu mu? Yeniden tasarlama, ürünlerinize ilgi gösteren kişilerin akıllarında kalmanız ve geri dönüp satın alma olasılıklarını artırmanızdır.

Bir ziyaretçinin baktığı belirli ürünü satın alması için yeniden tasarlanmış reklamlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, teklif ettiğiniz indirimlerinizi öne çıkarmak için iyi bir fırsattır.

 

5. Ürün açıklamalarınızı güncelleyin.

Ürün açıklamalarınız ne kadar yeni? Eğer yenilemenizin üzerinden bir süre geçtiyse, şimdi buna biraz zaman ayırın.

Hedef kitlenizin önemsediği şeylere doğrudan hitap eden ürün açıklamaları yazmak için incelemelerinize ve sadık müşterilerden aldığınız geri bildirimleri inceleyin. Bahsettikleri belirli önerilere veya avantajlara dikkat edin ve bunu yazdığınız açıklamalara dahil edin.

Bunun üzerinde çalışırken, her ürün sayfasının arama motorları için optimize edildiğinden emin olun. Her sayfa için hedeflenecek en iyi anahtar kelimeyi bulun ve bunu başlık etiketine, meta açıklamaya, resim dosyası adına ve resim alt etiketine ekleyin. Ve her bir ürün için özellikle iyi müşteri incelemeleriniz veya referanslarınız varsa, sosyal kanıtları göstermek için bunları tam sayfaya koyun.

 

6. Ürün fotoğraflarınızı güncelleyin.

Görsel estetik ürünler için, web sitenizdeki fotoğraflar, insanlara ne elde edeceklerini göstermede önemli bir bileşendir. Ürünü mümkün olan en iyi ışıkta gösteren yüksek kaliteli bir fotoğraf makinesinde çekmek, insanların satın alma kararı vermelerine yardımcı olur.

Mevcut ürün fotoğraflarınız harika görünüyorsa bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak onları tekrar gözden geçirirseniz  bir güncellemeden faydalanabilecekleri açıksa, sitenize yüklemek için yeni fotoğraflar çekin.

7. Yukarı satış fırsatlarını araştırın.

Bir müşteriyi satın almaya ikna etmek zordur. Zaten müşteriniz olmaya karar vermiş birinin daha fazlasını satın almasını sağlamak genellikle çok kolaydır. Upsell teklifleri, daha az iş yaparken e-ticaret kârını artırmanın yararlı bir yoludur. Bir müşteri ödeme sürecini başlattığında, e-ticaret web sitenizin satın alma işlemini tamamlamadan önce siparişlerine ek ürünler önerecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Önerilen ürünler, satın aldıkları şeyle doğrudan ilişkili olabilir. Bir çöp kutusu satın alan biri için kedi kumu vb. eklemelerini önerebilirsiniz. Bu ürünün bir yükseltmesi olabilir örneğin, “Bir büyük boyuta yükseltmek için sadece 2 TL” Veya ücretsiz gönderim almak için sepete ne kadar eklemeniz gerektiğini hatırlatabilir. Zaten satın alma yolundayken cazip bir teklif, müşterileri genellikle daha fazla harcamaya ikna eder.

 

8. Sayfalara ilgili ürün önerilerini ekleyin.

Sipariş boyutunu artırmanın başka bir yolu, müşterilere bulundukları sayfaya veya görüntüledikleri diğer sayfalara benzer ürünlere göre gezinirken önerilenleri sunmaktır.

Giderek daha iyi öneriler sunmak için müşterilerin satın alma alışkanları hakkında bilgi toplayarak bu süreci daha hızlı hale getiren bir öneri motoruna veya başka bir e-ticaret yazılımına yatırım yapabilirsiniz. Mesela gül kokulu sabun ürününüzü sipariş eden müşterileriniz, aynı kokuya sahip başka bir muma da sahip olma eğilimindeyse motor bu ürünlerden birini görüntüleyen başka müşterilere ilk örneğimizdeki gül kokulu muma yönlendirmesini sağlıyacaktır.

 

9. Sitenize yeni ürün çalışmaları ve referanslar ekleyin.

Onlara ürünlerinizin neden harika olduğunu söyleyin. Tüketiciler kendilerinin beğendiği markalara fazlasıyla güveniyorlar. Pazarlama oyununun bir parçasıdır, ancak sonuçta söz konusu müşterileriniz ve onların sözleriyse durumu düzeltmenizden değerli değildir.

Bir referans sunmaya veya bir ürün çalışmasına konu olmaya istekli olup olmadıklarını görmek için mevcut müşterilerle görüşün. İncelemelerinizi kontrol ederek veya geri bildirim toplamak için anketler göndererek en hevesli müşterileri belirleyebilirsiniz. Ürünlerinizden memnun görünen bazı kişiler bulduktan sonra, deneyimlerini daha fazla paylaşmak ve sitenizde yer almak isteyip istemediklerini sormak için iletişime geçebilirsiniz.

 

10. Ödemeyi kolaylaştırın.

Alışveriş sepetinindeki ürünlerin silinmesinin arkasındaki ana neden genellikle nakliye sorunları olsa da bazen ödemeyi zorlaştıran küçük şeyler satışları engelleyebilir.

Ziyaretçilerin ödeme yapmadan önce bir hesap oluşturması gerekiyorsa, bu satın alma işlemini çok fazla iş gibi hissettirebilir, bu nedenle misafir ödeme seçeneği sunmak, satışları artırmanın hızlı bir yolu olabilir. Son anda tercih ettikleri ödeme seçeneğini kabul etmediğinizi öğrenirlerse, satın alma işlemini bırakabilirler bu nedenle mümkün olduğunca çok ödeme seçeneği sunun.

Şu anda tamamlanmasını olması gerekenden daha yavaş veya daha zor hale getirebilecek herhangi bir şeyi belirlemek için ödeme sürecinizi analiz edin. Ödemenin nasıl çalıştığına dair bazı basit ince ayarlar, sonuna kadar kaç ziyaretçinin satın alma işlemi gerçekleştireceği konusunda potansiyel olarak büyük fark yaratabilir.

 

Online Satış Yaratmak için 8 Uzun Vadeli Strateji

Tüm stratejiler, çevrimiçi satışlarınızı hızla arttırmaya başlayabilecek nispeten küçük projelerdir. Ancak uzun vadede güçlü sonuçlar alan daha sürdürülebilir bir e-ticaret işi kurmak için çabalarınıza dahil edebileceğiniz birkaç ek e-ticaret pazarlama stratejisi aşağıda yer almaktadır.

 

1.Nelerin çalıştığını incelemek için analizlerinizi kontrol edin

Eğer e-ticaret siteniz bir süredir çalışıyorsa, kendi analizlerinize bakarak hedef kitleniz için neyin en iyi olduğuna dair  doğru nokta atışları yapabilirsiniz. Sizde aşağıdakileri görmek için kendi Google Analytics’inizi kontrol edin:

 

 •    Sitenize en çok müşteriyi hangi kaynaklar gönderiyor?
 •    En yüksek dönüşüm sağlayan müşterileri hangi kaynaklar gönderiyor?
 •    Hangi sayfalar en hesaplı şekilde satışa yol açar?
 •    Hangi sayfalar insanların diğer sayfaları ziyaret etmesi için yönlendiriyor?
 •    Müşterileri en büyük sipariş boyutlarıyla gönderenler
 •    İnsanların en çok ziyaret ettiği sayfalar
 •    İçerik indirme veya e-posta kaydı gibi diğer dönüşüm birimlerine yol açan

 

Google Analytics, müşterilerinizin sizi nasıl tanıdığını, hangi pazarlama çabalarınızın e-ticaret satışlarını artırdığını ve hangi müşterilerin işletmeniz için en değerli olduğunu anlamanıza yardımcı olan bilgilerle doludur. Bu bilgiler, hedef müşterileri çekmek için tasarlanmış daha başarılı uzun vadeli bir pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

2. Bir web sitesi denetimi yapın.

Bir web sitesi denetimi büyük bir projedir, ancak web sitenizin hangi bölümlerinin işlerini en etkili bir şekilde yapıp hangilerinin yapmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Birçok e-ticaret sitesinde, çok az insan alan veya müşterilerin anlamlı bir şekilde işlem yapmasını sağlayamayan sayfalar bulunur. Bazen web sitenizin yapısı veya tasarımı müşterilerin aradıklarını bulmasını zorlaştırabilir.

Kapsamlı bir web sitesi denetimiyle, düşük performanslı verileri devre dışı bırakarak ve bunları diğer ilgili sayfalarla birleştirerek, başarılı sayfaları ise daha da iyi performans gösterecek şekilde optimize ederseniz web sitenizi geliştirme fırsatlarını belirleyeceksiniz.

Web sitenizde zaten var olanı sıkılaştırmanın ve iyileştirmenin yanı sıra, bir web sitesi denetimi hedef kitlenizin neyi sevdiğini ve nasıl davrandığını daha iyi anlamanızı sağlar. Daha sonra ileriye dönük stratejinize uygulayabileceğiniz iç görüler olabilir.

 

3. Müşteri UX (kullanıcı deneyimi) testi yapın.

Web sitenizi asla bir müşterinin gözünden gördüğü gibi göremeyeceksiniz. Sadece onlar gibi görmeye çok yakınsınız. E-Ticaret mağazanızın müşteriler için sezgisel ve kullanımı kolay olup olmadığını öğrenmenin tek yolu, onlara doğrudan test etme şansı vermektir. UX (kullanıcı deneyimi) testi sayesinde size yardımcı olması için bazı müşterileri listeleyin.

Farklı eylemleri denemelerini belirli ürünleri aramalarını ve ödeme sürecinden kolayca geçmelerini sağlayın. Genel deneyim hakkında geri bildirim isteyin ve bu deneyimle ilgili uygunsuz veya zor olan her şeyi kaydedin. Daha sonra, müşteri deneyimini iyileştirmek için web sitesinizde güncellemeler yaparak bu bilgileri kullanın.

4. Site içi SEO’nuzu geliştirin.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin Google ve diğer arama motorlarında arama sonuçlarının ilk sayfasında görünme şansını artırmak için iyi bir stratejidir. E-Ticaret SEO uzun vadeli bir projedir. Sonuçları göstermeye başlamak zaman alır. Ancak, bu en iyi noktalardan bazılarını yakalamayı başardığınızda, ilgili olumlu sonuçları önümüzdeki haftalar, aylar veya yıllar boyunca yolunuzda gözükecektir.

SEO’nun en kolay kısmı site içi SEO’dur. Birkaç ana adımı içerir;

 

 •    Anahtar kelime araştırması yaparak sitenizdeki her sayfa için bir hedef anahtar kelime seçmek.
 •    Her bir sayfayı, ilgili meta etiketlerinin yanı sıra sayfadaki metin ve başlıklara dahil ederek hedef anahtar kelimeniz için optimize etmek
 •    Web sitenizin hızlı bir yükleme süresine sahip olduğundan emin olmak
 •    Henüz yapmadıysanız mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak
 •    Daha fazla güvenlik (ve Google güvenli web sitelerini onayladığı için) bir SSL sertifikasına sahip olmak

e-ticaret

5. Sosyal takipçilerinizi oluşturmaya başlayın.

Sosyal medya, potansiyel kitleniz için doğrudan bağlantı kurmanın bir yolunu sunar. Ancak, bir takip oluşturmayı başaramazsanız sosyal paylaşımlarınız görünemez. Kitlenizin zamanını nereye harcadığına bağlı olarak hangi sosyal platformlarda öncelik tanımanızın sizin için en mantıklı yol olduğunu belirleyin.

Örneğin, hedef kitleniz en çok Instagram reklamlarını mı izliyor? Yoksa Facebook’u mu tercih ediyor? Karar verin, ardından alanınızdaki ilgili hesaplarla aktif olarak paylaşımda bulunmaya ve etkileşim kurmaya başlamak için plan yapın.

Twitter sohbetlerine katılmayı veya LinkedIn’de olduğunu gördüğünüz sohbetlere katılmayı ve bir Facebook grubu oluşturmayı düşünün. Takipçi kazanma sürecini hızlandırmak için doğru yatırımlar yapın. Henüz sizi takip etmeyen kişilere ulaşmanın en kolay yoludur.

 

6. İçerik pazarlama çabalarınızı artırın.

İçerik pazarlaması, SEO için bir başka önemli stratejinin yanı sıra hedef kitlenizdeki insanlarla ilişkiler kurmanın bir yoludur. Önem verdikleri konularda yüksek kaliteli içerik oluşturarak onları kendinize çekebilirsiniz.

Örneğin;

 •    Öneminizi ve bilginizi hedef kitlenize kanıtlayın
 •    Web sitenizin Google’da daha alakalı aramalarda görünmesini sağlayarak web sitenizin bilinirliğini ve müşteri sayısını artırın
 •    Müşterilerinizin e-posta listenize kaydolmaları ve içeriğinizin daha fazlasını görmeleri için onları ikna edin
 •    Ürünlerinizden birine ihtiyaç duyduklarında sizi seçme olasılığı daha yüksek olacak müşterilerde samimi güven oluşturun

İçerik pazarlamasının başarılı olması zaman alır, ancak markanızı kendi alanınızdaki rakiplerden farklı kılmak web sitenize daha fazla insan çekmek ve hedef kitlenizden daha fazla güven kazanmak için güçlü bir strateji olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için tüm içeriğinizin arama için optimize edildiğinden emin olun.

 

7. Farklı içerik formatlarını deneyin.

Çoğu içerik pazarlama çabası bir blog ile başlar, ancak hedef kitlenizin diğer içerikleride beğenip beğenmeyeceğini düşünün. Video, ses veya e-kitaplar gibi uzun yazılı parçalarla denemeler yapın. Kitlenizin belirli bir kesiminin tüketme olasılığının daha yüksek olduğu bir format seçerek daha fazla takipçi kazanabilir ve yeni insanlara ulaşabilirsiniz. Denediğiniz her yeni format için, ne kadar iyi çalıştığına dair notlar alın böylece devam etmenin yatırıma değip değmediğini anlayabilirsiniz.

 

8. Yalnızca satın almaya değil müşteriyi elde tutmaya odaklanın.

Yeni bir müşteri kazanmak zordur. Birini tutmak nispeten kolaydır. E-Ticaret satışlarını artırma stratejinizde, tekrar satın alımları nasıl teşvik edeceğinizi düşünün.

Bunun bir kısmı, ürünlerinizin yüksek kalitede olmasını sağlamaktır. Bunun bir parçası, bir müşterinin bir sorunu veya sorusu olduğunda her zaman olağanüstü canlı hizmet veya müşteri hizmeti sunmaktır. Ve bir kısmı, onlara var olduğunuzu hatırlatmak konusunda proaktif olmak çok önemli.

Check-in yapan ve özel fırsatlar sunan e-postalar gönderin. Sizinle daha fazla zaman geçirdikleri için onlara hediye gönderim için bir samimi program başlatmayı düşünün. Ve onlara değer verdiğiniz yolun her adımını netleştirin.

 

E-Ticaret Müşterileri Kazanın ve Elde Tutun

Bir e-ticaret işini yürütmek, en iyi zamanlarda bile zordur. Küresel bir krizin ortasında, bazı benzersiz zorluklarla karşı karşıyaysanız, ancak pazarlamaya yatırım yaparsanız ve web sitenizle ilk temasından bu ilk satın alma işleminin ötesine kadar güçlü bir müşteri deneyimi sağladığınızdan da emin olursanız, geleceğe kadar uzanan sürdürülebilir bir e-ticaret işi kurarsınız.

 

*Ramazan GÖKSU

 

 

Hemen bizimle temasa geçin
Size Bir Teklif Sunalım

 

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert