UX Design (Kullanıcı Deneyimi) Web Siteniz için Neden Önemli

You are currently viewing UX Design (Kullanıcı Deneyimi) Web Siteniz için Neden Önemli

UX Design (Kullanıcı Deneyimi) Web Siteniz için Neden Önemli

 

Şirketinizin web sitesini oluşturma veya yeniden inşa etme zamanı geldi. İlk araştırmanız sırasında, muhtemelen UX kavramına rastladınız ve sitenizin başarısı için önemli olduğunu öğrendiniz. Tam olarak UX nedir ve yeni web sitenizin geliştirilmesine nasıl dahil edilir veya mevcut sitenizi yeniden icat etmek için nasıl kullanılır?

UX = Kullanıcı Deneyimi
İlk olarak, UX tasarım teriminin “UX” açılımı “User Experience” (kullanıcı deneyimi) demektir. Kullanıcı deneyimi tam olarak ne anlama gelir? Kelimenin tam anlamıyla, bir masaüstü veya mobil web sitesi gibi dijital bir ürünle etkileşime girdiğinde kullanıcının nasıl hissettiği ve tepki vereceği.

Bir web tasarım ve geliştirme perspektifinden kullanıcı deneyiminin basit bir örneği, bir web sitesini sezgisel olarak kullanıcı için anlamlı kılar. Sezgisel UX tasarımı, kullanıcı için genel bir pozitif dijital deneyim sunar ve pozitif bir marka deneyimi yaratır.

Bir web sitesinin başarılı bir UX’i olduğunda, bunun farkına bile varmazsınız – tasarımı sezgiseldir ve iyi akar. Kötü bir UX, hafif rahatsızlıktan şaşırtmaya kadar kullanıcı reaksiyonları yaratır. Gereksiz form doldurmalar anlamsız ve meşgul edici tıklamalar, karmaşık arayüzler…

UX Design, Herhangi Bir Ürüne, Hizmete veya Web Sitesine Uygulanması

Kullanmayı kesinlikle seveceğiniz bir şey ele alalım, akıllı telefonunuz için bir fotoğraf uygulaması söyleyelim. Mürettebatınızın veya bir doğa sahnesinin yüksek kaliteli fotoğrafını çekin, fotoğraf uygulamasında açın, filtrelerle yaratıcı olun, kırpın ve yayınlayın. Instagram, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya sitelerinde paylaşıyorsunuz. Şimdi bir profesyonel fotoğrafçı ya da ciddi bir hobi sahibi gibisin. Uygulamanız sorunsuz çalıştı.
**********************AŞASI KARMASA********************************
Fotoğrafınızı çekmek, düzenlemek ve yüklemek için çektiğiniz yolculukta, iyi bir UX tasarımının altında yatan güzelliği deneyimlediniz. Uygulamanın kasıtlı olarak düşünülerek tasarlandı ve incelendi. Alışkanlıklarınızı, neyin doğal olduğunu ve UX tasarımcısı tarafından her bir eylemin uygulamayı kullanarak keyifli bir deneyim yaşama niyeti ile nasıl bir araştırma gerektirdiğini anlama.
*************************YUKARSI KArMASA***************************
UX Arkasındaki Psikoloji
Bir web tasarımı ve web sitesi geliştirme ekibi bir işletme web sitesi oluşturduğunda veya denetlediğinde, kullanıcıların sitedeki etkileşimini neyin etkileyebileceğini ve etkileyebileceğini görmek için kullanıcıların tercihlerini araştırırlar.

Unutmayın, kullanıcı deneyiminin psikolojik temelleri vardır. Psikoloji güçlü bir araç olabilir ve iş web sitesi stratejinizi ve tasarımınızı geliştirirken, kullanıcılarınızı neyin zorladığının anlaşılması yararlıdır. Bu, müşterinizin web sitenizi bulma ve etkileşime girme konusundaki motivasyonlarını, davranışlarının neyi gösterdiğini ve süreç boyunca duygularıyla nasıl empati kurabileceğinizi anlama yeteneği ile ilgilidir.

İşte UX araştırmasına dahil olan şey:

  • Ne zaman
  • Nerede
  • Niçin
  • Nasıl
  • O kişi kim


Etkili UX tasarımı web sitesi kullanıcılarının acı puanlarını tahmin eder ve bir çözüm sunar. Web sitenizin müşterisinin çözmesi gereken sorunları tespit etmek değer yaratır. Web sitenizin tasarımı kullanıcının istediği sonuca ulaşmasını nasıl pürüzsüz ve kusursuz hale getirecek? Kötü dizayn edilmiş bir UX nedeniyle bir satışı kaybetmek, tahmin ettiğinizden daha kolay olabilir.

Müşterilerinizin, çevrimiçi araştırmalarını tamamladıktan sonra, ürün veya hizmetlerinizin satın almaya hazır olduğunu, ancak web sitenizin sezgisel olarak kullanamadığını hayal edin. Belki de envanter eksikliği, check-out (ödeme) sırasında veya randevu almaya çalışırken bir aksaklık var, aksi halde düğmeler çalışmaz. Birkaç başarısız denemeden sonra, müşteri sinirlenir, bir rakibinizin web sitesini ziyaret etmek için sayfanızı bırakır ve gider. Ne oldu?

Psikoloji, hayal kırıklığının herhangi bir yenilgiye, ilerlemenin engellenmesine (bu durumda, işlemi başarıyla tamamlayamamasına) ve sonucun engellenmesine karşı ortak bir duygusal cevap olduğunu gösterir. Herkes bir göreve farklı yaklaşır. Bireysellik kullanımı, hayal kırıklığını gidermek ve olumlu duyguları arttırmak için kullanıcı dostu UX tasarımına dahil edilmelidir . Her ziyaretçi aynı şekilde bir web sitesinde gezinmeyecektir.

Kullanıcı Memnuniyetinin Önemi

California Üniversitesi’nin, San Diego’daki Tasarım Laboratuvarının Müdürü ve Gündelik İşlerin Tasarımcısı’nın yazarı olan Don Norman, UX tasarımını, bir üründe kullanıcı memnuniyetini artırma süreci olarak, kullanılabilirliği, erişilebilirliği ve memnuniyetini artırarak tanımlamaktadır. Etkileşim İşte insan merkezli tasarım konusundaki ünlü alıntılarından biri:

Tasarım + İşlevsellik

Şirketler hem kullanıcının web sitesinde yaşadığı tecrübenin hem de ürün ve hizmetlerine kolay erişimin alt çizgi için çok önemli olduğunun farkındalar. Bir web sitesinin UX’sinin kusursuz olması gerekir, aksi takdirde gelir kaybedilir. Tamamen görsel tasarım estetiği ile kullanıcı işlevselliği arasında bir denge kurarken, iş ihtiyaçlarınızı ve kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını örtüşen tatlı yeri aramakla ilgili. Web siteleriyle etkileşime girdiğinde kullanıcı için ne kadar az çaba sarf ederseniz, deneyim o kadar iyi olur.

UX tasarım dengesi

UX’i web sitenizin tasarım ve geliştirme sürecine dahil ettiğinizde işletmeniz için doğrudan faydalar nelerdir?

Satışları Yükselir
Artan müşteri memnuniyeti
Azaltılmış geliştirme süresi ve maliyetleri
Düşük bakım maliyeti
Artan verimlilik
Azalan eğitim ve destek maliyetleri
Kullanıcı Merkezli Web Sitesi Öğeleri
Web sitenizde öncelik sırasına koyacak tasarım öğeleri listesi:

Kullanıcıların site içinde hareket etmesine yardımcı olan araçlarla mantıklı gezinme :
Hakkımızda , kim olduğunuzu ve onlar için neler yapabileceğinizi kullanıcılara tanıtımı.
İletişim bilgileri hazır ve kolayca görülebilir hale getirildi.
Harekete geçirme ifadesi veya kaydolma , kullanıcıların harekete geçmelerini , bilgi almalarını veya kaydolmalarını ister.
Bilgi alt bilgisi , bir site haritasının, şirketin ve iletişim bilgilerinin bulunduğu alandır.
Arama aracı , kullanıcıların sitedeki bilgileri bulmalarını kolaylaştırır.
Mobil cihazlardan kullanıcının erişimini sağlamak için Mobil Optimizasyon .
4 saniye veya daha az yükleme hızı .
İçerdiği iyi tasarım :
Akış, okunabilirlik ve odak noktaları için beyaz boşluk kullanılması,
Çoğu insanın içeriği yağma eğiliminde olduğu gibi özlü içerik,
Web sitesi ve marka kimliğini geliştirmek için renk şeması ,
Kullanıcı, bilgisayar ve tarayıcı okunabilirliği için web fontları ,
Görsel olarak dikkat çekmek ve kullanıcıları sitenize çekmek için resimler, resimler veya animasyonlar .

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert