Instagram Üzerinden Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır? (3 Metot)

You are currently viewing Instagram Üzerinden Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır? (3 Metot)

Instagram Üzerinden Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır? (3 Metot)

Hedef kitlenizle bağlantı kurmanın en kesin yolu, zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerde onlarla iletişim kurmaktır. Birçok demografik grubun Instagram kullandığı düşündüğümüzde dijital pazarlama açısından kaçınılmaz bir hedef olmaktadır.

İşte en iyi haber şu ki, sadece Instagram çılgınca popüleritesi olan ortalama kişiler ve içerik oluşturucular için değil, aynı zamanda web siteleri olan işletmeler için de geçerli ve kullanılması gereken sosyal medya ağıdır. Aslında, bir işletme hesabının Instagram gönderisi için ortalama katılım %0,96’dır. Bu durum, her 100 takipçi için bir etkileşim demek oluyor. Fena değil.

Bununla birlikte, bir web sitesi yönetiyorsanız, muhtemelen etkileşimlerini artırmak için bir amacınız vardır. Bu amaç da doğal olarak websitenize trafik çekmektir.

Neyse ki, takipçilerinizi Instagram’dan sitenize yönlendirecek birkaç kolay Instagram stratejisi var. Bu stratejileri şu şekilde sıralayabilirsiz.

 

1. Instagram biyografinize yenilik katın.

Instagram işletme profil örneği

İşletmenizin Instagram biyografisi, bir tür topluma açık profil gibidir. Demek istediğim birinin Instagram’da markanızla iletişime geçtiğinde yapacağı ilk şey, profil sayfanıza bakmak olacaktır.

Markanızın en iyi ürününü öne çıkarmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istiyorsanız, kişi sizin hakkınızdan daha fazla bilgi edinmek isteyecektir (ayrıca bknz: web sitenize giriş yapacaktır). Bu, profilinizin etkileşime girmesini sağlar. Yukarıda ki resimde görüldüğü gibi

 

 • Markanız için göz alıcağını düşündüğünüz bir profil resimi seçin. Belki marka logosu, belki de yıldız ürününüzün fotoğrafı…
 • Bio açıklamanızı ayrıntılı olarak yapın. Gelen müşterilere tam olarak kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatan biyografi açıklamanızı kullanın.
 • Biyografinize bir CTA ( harekete geçirici mesaj ) ekleyin. İnsanların sitenizi ziyaret etmesini ister misiniz? Gösterin onlara.
 • Hem kendi profilinize hem de İşletmenizin IG profiline bir bağlantı ekleyin. Bu müşteri potansiyelindeki insanları daha kolay ve hızlı çekmenizi sağlar.

Burada insanları çok yapmadığı ve ihmal ettiği en önemli durum Instagram sadece bir sosyal medya değil tabiri caizse işlek bir caddeki dükkan gibi düşünmelisiniz.

Instagram profiliniz para kazanma aracınızdır. Bunu unutmayarak sizinle iletişime geçen insanları bekletmeyin. Dükkana gelen müşterilerinizi bekletiyor musunuz?

 

2. Biyografinizdeki bağlantıyla ötesine gidin.

Bağlantılar, insanların Instagram’dan web sitenize ulaşmanın birinci yoludur. Bir bağlantı seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Ana sayfanın ötesine geçin. Bağlantınızın illa ana sayfanıza gitmesi gerekmez. Onun yerine bir blog gönderisine, bir seçili ürün sayfasına, bir açılış sayfasına veya sitenizde insanların işlem yapabileceği başka bir yere gönderin.
 • Sayfa bağlantıları mobil uyumlu olması gerekir. Herkes telefonundan Instagram‘a göz atar, masaüstü kullanan kullanıcılar yarıdan da azdır. Bu, insanlara gönderdiğiniz sayfanın mobil uyumluluğunu göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Sayfanın hızlı yüklendiğinden ve telefonda gezinmenin kolay olduğundan emin olun.
 • Linktr.ee, tap.bio veya Later gibi hizmetlerden faydalanın. Bu hizmetler, insanların tıklayabileceği, tüm IG gönderilerinizi görüntüleyebileceği bir bağlantı sunar. Bağlantı insanları sitenizdeki ilgili sayfaya yönlendirir.

Hemen Bir örneğe bakalım;

Just Jared (Magazin Dedikodu sitesi), insanlara istediklerini vermek için Tap.Bio’yu kullanıyor. yabancı ünlüleri takip ediyorsanız ve onların dedikolduarını merak ediyorsanız en iyi magazin sitesi ve instagram Just Jared gibi IG hesaplarıdır. Peki ya Neden? Okumak istediğim Just Jared hikayesine IG üzerinden ulaşmak çok kolay.

İşte strateji;

 1.  Harika bir IG gönderisi oluşturun ve daha fazla bilgi için insanları bağlantı biyografisindeki resme tıklamaya teşvik edin ve davet etmek için gönderiye samimi bir yazı ekleyin. 
 2.  IG hesabınıza daha fazla bağlantı eklemek için tap.bio’yu (vb. hizmeti) kullanın.
 3.  Kullanıcılar bağlantıya tıkladığında örneğin (tap.bio/@justjared) gibi resimler tekrar görünür, ancak bu sefer web sitenize bağlanırlar. Hem websitenize ziyaret edilmiş olur hem de backlink almış olursunuz.
 4.  Kullanıcılar resimler arasında gezinebilir. Hikayeyi bulduklarında üzerine dokunurlar ve IG onları sitenize yönlendirir.

Birkaç basit tıklamayla, Lady Gaga’nın köpeklerine ne olduğuna dair son durumunu ayrıntılarıyla öğrenebiliyoruz. Bu hizmetlerden birini kullanmak, IG üzerinden blogunuza veya web sitenize insan çekmenin yollarından birisidir.

 

3. IG hikayeleriniz hakkında zeki davranın.

2016’da kullanıma sunulan Instagram Stories, pazarlamacıların genç kitlelere etkileşim kurmasının iyi yollarından biri oldu.

İnsanlar Instagram hikayelerini severler. Aslında, marka hikayelerinin sevilme oranı %86 ve insanların %58’i hikayelerde bir marka veya ürünle daha fazla ilgilenmeye başladıkları söyleniyor. Bu çok iyi bir oran insanların nereye baktığını bilmek oralarda marka ve ürün tanıtacağınız yeri bilmek demektir.

Hedef kitlenizin ilgisini çekmek istiyorsanız, ilk adımı Instagram Hikayeler ilk serisini yayınlamak ve düzenli olarak yayınlamak için bir plan yapmaktır.

Göndermek ilk adım olsa da, tek adım değildir. İnsanları sitenize çekmek için IG Hikayelerinizi nasıl oluşturacağınıza dair bazı fikirler:

İşin Özüne Gelirsek;

 • IG hikayelerinize bağlantılar ekleyin. 10K’dan fazla Instagram takipçiniz varsa, Hikayelerinizde “Yukarı Kaydır” özelliğine erişebilirsiniz. İnsanlar kaydırdığında, onları doğrudan web sitenize yönlendirebilirsiniz.
 • Kitlenizden yerleştirdiğiniz bağlantınızı ziyaret etmelerini isteyin. Henüz 10K takipçiniz yoksa, hikayelerinize hedef kitlenize bağlantı olan biyografinizi ziyaret etmelerini istediğiniz bir CTA ( harekete geçirici mesaj ) ekleyin.
 • Seçtiğiniz ilgi çekici  gönderiniz hakkında bir hikâye oluşturun. Instagram’da tonlarca marka ve yazarını takip eden insanlar yeni bir blog yazısı ne zaman yayınlıcaklarını heyecanla bekliyorlar. Aynı şekil sizin içinde geçerli neden olmasın?

 

Henüz ilk IG hikayenizi oluşturmadıysanız, zaman kaybetmeyin. Hikayeleri kullanan kullanıcılar bio bağlantınıza tıklamasını sağlamak için “Yukarı Kaydır” özelliğini veya yalnızca güçlü bir CTA ( harekete geçirici mesaj ) kullanmayı düşünün. Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturun. İçerik oluşturucuların bir web sitesi oluşturmadan önce geniş bir Instagram takipçisi yakalaması pek sık görülmez o yüzden bir websitesi işe yarıyacaktır.

Takipçiniz hızla artan büyük bir Instagram’ınız varsa ve bir blog oluşturmaya veya bir e-ticaret sitesi başlatmaya hazırsanız,

Hemen bizimle temasa geçin
Size Bir Teklif Sunalım

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert