2024 Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

You are currently viewing 2024 Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

2024 Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında çevrimiçi varlığınızı, yayınladığınız içeriği oluşturarak, yayınlayarak ve analiz ederek yönetme işlemidir. Sosyal medya yönetimi de ilgi çekici ve sosyal medya kullanıcıları ile etkileşim içerir. Sosyal medya yönetiminizi denetlemek için araçları, hizmetleri ve sosyal medya yöneticilerini kullanabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimine nasıl yaklaşırsanız yaklaşın, ister bir dijital pazarlama ajansı veya bir araç seti yardımıyla, sosyal medya yönetiminin tanımından daha fazlasını anlamak esastır.

Bu nedenle bu kılavuz, sosyal medya profillerinizi yönetmeye ve sosyal medya pazarlama temellerine hakim olmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi kapsar. Başlamak için okumaya devam edin.

Ya da Sosyal medya hizmetlerimizle bugün sosyal medyanızı yönettirmeye başlayın. Mail adreslerimizden  bizimle iletişime geçin veya  0 850 466 10 35  numaralı telefondan bizi arayın!

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınladığınız içeriği oluşturma, yayınlama ve analiz etme ve bu platformlardaki kullanıcılarla etkileşim kurma sürecidir. Profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetlerinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli araçlarla sosyal medya yönetimini kolaylaştırabilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi, ister bir sosyal medya ajansında danışman, şirket içi çalışan veya ekip üyesi olarak çalışıyor olsun, sosyal medya pazarlaması, reklamcılığı ve yönetimi konusunda yetenekli bir profesyoneldir. Takipçilerinizi veya sosyal medya gelirinizi artırmak gibi sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar.

Sosyal medya yönetimi neden önemlidir?

Sosyal medya yönetimi çeşitli avantajlar sunar :

 • Maliyet:

  Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya uygun maliyetli bir girişimdir. Kullanıcı yorumları için sosyal medya ağları, yazı içeriği, cevap ve daha fazla katılım ücretsizdir. Sosyal medya reklamcılığı bile kitlenize ulaşmak ve çevrimiçi takip oluşturmak için karlı bir kanal sunar.

 • Erişim:

  Facebook’tan Linkedın’e kadar sosyal medya ağları sizi dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarla bağlayabilir. Niş kitlelere ulaşmak için Pinterest gibi sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık, erişim veya fiyat veya sosyal ile eşleşemez. Bu yüzden sosyal medya yönetimi işletmeler için bir zorunluluktur.

 • Kullanıcılar:

  Pazarlama stratejisi içine sosyal medya ekleme kullanıcı davranışı ile pazarlama faaliyetleri hizalamak için izin verir. Örneğin, insanların% 74’ü artık satın alma kararları verirken sosyal medyayı kullanıyor. Bahsetmiyorum bile, insanların% 80’i sosyal medya aracılığıyla satın alımlar hakkında tavsiye alıyor.

 • Performans:

  Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının performansı konusunda hemfikirdir. Sosyal medya aracılığıyla şirketler markalarını oluşturabilir ve hatta potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturabilir. Örneğin, işletmeden işletmeye (B2B) pazarlamacıların neredeyse% 45’i Facebook üzerinden bir müşteri kazanmıştır.

Sosyal medyanın birçok avantajı , pazarlama stratejiniz için düşünmeye değer.

Sosyal medya yönetimi hangi platformları kapsar?

“Sosyal medya yönetimi nedir?” dahil olan platformlarla ilgili. Zamanınızı ve kaynaklarınızı işletmenize en fazla değeri sunan sosyal medya ağlarına odaklamak istediğiniz için akıllıca bir soru.

İşte sosyal medya yönetimi için en yaygın platformlardan bazıları:

Sosyal Platformlar

Facebook

facebook sosyal medya yönetimi

Günlük yaklaşık iki milyar kullanıcısı olan Facebook, büyük bir sosyal medya ağıdır. Bu nedenle sosyal medya yönetimi hizmetleri sunan ajanslar sadece Facebook’ta uzmanlaşmakla kalmayacak, aynı zamanda kitle çeşitliliği nedeniyle de bunu önerecektir.

Sosyal medya pazarlaması için Facebook hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografik bilgiler:

  Facebook, yaşlılardan ve gençlerden erkeklere ve kadınlara kadar birçok farklı demografiye erişim sunar. Ayrıca, ABD’deki yetişkinlerin% 50’sinden fazlası Facebook’u günde birden çok kez kullanıyor ve bu da hedef kitlenizin farklı bölümleriyle bağlantı kurmanıza olanak tanıyor.

 • Kullanım Alanları:

  Sosyal medya yönetimi açısından Facebook, mevcut ve gelecekteki müşterilerle ilişkiler kurmak için kullanışlıdır. Ayrıca, gelecekteki satın alımları teşvik edebilecek marka sadakati oluşturmaya da yardımcı olabilir.

 • Avantajlar:

Facebook ile ilgili büyük bir avantaj, fotoğraflardan videolara ve metne kadar çok çeşitli reklam ve içerik formatlarına sahip olmasıdır. Daha da iyisi, işletmeden işletmeye (B2B)                 pazarlamacıların% 40’ından fazlası için yeni müşterilere yol açtı.

Sektörünüz veya hedefleriniz ne olursa olsun, Facebook’u sosyal medya stratejinizde kullanın.

Twitter

twitter sosyal medya yönetimi

Aylık 330 milyon kullanıcısıyla Twitter, Facebook ile aynı erişimi sunmuyor. Bununla birlikte, işletmenize günlük olarak markalarla etkileşimde bulunan bir grup kullanıcıya erişim sağlar. Hedef kitlenize bağlı olarak, bu bir avantajdır.

Sosyal medya pazarlaması için Twitter hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografik özellikler:

  ABD’li yetişkinlerin% 25’inden azı Twitter kullanıyor, ancak sosyal medya platformu 18 ila 29 yaşları arasındaki kullanıcılara rekabetçi erişim sağlıyor – Twitter kullanıcılarının% 40’ından fazlası bu yaş grubundan. Ayrıca platformda günde birkaç kez aktif olma olasılıkları daha yüksektir.

 • Kullanım Alanları:

  Facebook’un aksine, Twitter haberlere daha fazla odaklanıyor. Ayrıca, ister marka ister tüketici olsun, kullanıcılar arasındaki iki yönlü konuşmaları vurgular. Hedef kitlenizle etkileşim kurmak istiyorsanız, Twitter iyi bir seçenektir.

 • Avantajlar:

  Twitter’ın avantajlarından biri kullanıcılarıdır – diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmaktan aktif ve mutludurlar. Twitter ayrıca belirli bir kitleye de sahiptir; bu, 18 ila 29 yaş arasındaki kişilerin hedef pazarınızdaysa faydalıdır.Twitter her şirket için değildir, ancak belirli sektörlerdeki kişilere değer sunar.

Instagram

instagram sosyal medya yönetimi

Aylık yaklaşık bir milyar kullanıcısıyla İnstagram, sosyal medya yönetimi hizmetleri için yeni bir standart haline geliyor. Videoların yanı sıra görüntülere odaklanması, şirketleri kitlelerini yakalamak ve meşgul etmek için yaratıcı yollar bulmaya teşvik eder.

Sosyal medya pazarlaması için İnstagram hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografi:

Instagram, 18 ila 29 yaş arasındaki kullanıcılarla ve 30 ila 49 yaş arasındaki kullanıcılarla bağlantı kurmak için mükemmel bir platformdur. 18 İla 29 yaş arasındaki Amerikalıların%           70’inden fazlası İnstagram kullanıyor – 30 ila 49 yaş arasındaki kullanıcılar için bu sayı yaklaşık% 50.

 • Kullanım Alanları:

  Facebook gibi İnstagram da tüketicilerle ilişki kurmanın yanı sıra onları meşgul etmek için kullanışlıdır. Sektörünüze bağlı olarak, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için İnstagram’ı da kullanabilirsiniz. Bu nedenle perakende, eğlence ve güzellik işletmeleri platformu sıklıkla kullanıyor.

 • Avantajlar:

  İnstagram’ın bir avantajı, kullanıcıların platformu kullanmayı sevmesidir. Bu nedenle, kullanıcıların yaklaşık% 60’ı günde birden çok kez check-in yapar, bu da kullanıcıların yalnızca yayınlarınızı görmekle kalmayıp aynı zamanda onlarla etkileşim kurma şansını artırır.

Bazı pazarlar için İnstagram, sosyal medya stratejinizde olmazsa olmaz bir platformdur.

LinkedIn

linkedin sosyal medya yonetimi

Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı olan LinkedIn, 774 milyondan fazla kullanıcıya erişim imkanı sunuyor. Bu nedenle, adayları işe almak ve kendilerini bir endüstri lideri olarak kurmak isteyen işletmeler için ideal bir platformdur.

Sosyal medya pazarlaması için LinkedIn hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografi:

  LinkedIn, üniversite mezunları arasında popüler bir platformdur — yarısından fazlası ağı kullanır. Daha da iyisi, LinkedIn kullanıcılarının% 90’ı Facebook’ta da bulunuyor; bu, stratejiniz her iki platforma da odaklanırsa yararlıdır.

 • Kullanım Alanları:

  Twitter gibi LinkedIn, şirket duyuruları veya sektöre özel haberler gibi haberlerle ilgili materyalleri paylaşmak için kullanışlıdır. Ayrıca, diğer şirketlerle ilişkiler geliştirmenize ve içerik pazarlaması yoluyla itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

 • Avantajlar:

  LinkedIn, işletmeler için, özellikle B2B operasyonları için birkaç avantaj sunar. Sosyal medyadan gelen B2B potansiyel müşterileri için% 80’i Linkedın’den geliyor. Bu nedenle pazarlamacıların% 60’ından fazlası bunun işletmeleri için en etkili platform olduğunu düşünüyor.

Hedeflerinize, pazarınıza ve operasyonlarınıza bağlı olarak LinkedIn çeşitli avantajlar sunabilir.

Youtube

youtube sosyal medya yonetimi

İki milyardan fazla kullanıcısı olan YouTube, ABD’deki yetişkinlerin% 80’inden fazlasına erişim sunuyor Buna karşılık, işletmeler YouTube hesaplarıyla nasıl yapılır videoları oluşturmaktan sahne arkası materyallerini sergilemeye kadar daha fazlasını yapıyor.

Sosyal medya pazarlaması için YouTube hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografik özellikler:

  Facebook gibi, YouTube da 18 ila 65 yaş ve üstü geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir. 65 Yaş ve üstü kişilerin% 49’u bile YouTube’u izlerken, 50 ila 64 yaşındakilerin neredeyse% 83’ü platformu ziyaret ediyor.

 • Kullanım Alanları:

  YouTube ile şirketiniz kullanıcılara bilgi içeriği sağlayabilir. Birkaç örnek, ürünlerinizle ilgili nasıl yapılır videolarının yanı sıra sektörünüz veya hizmetlerinizle ilgili açıklayıcı videoları içerir. Bu dönüşüm için Kullanıcı marka bilinirliği gibi kurşun artırabilir.

 • Avantajlar:

  YouTube’un kayda değer bir yararı, diğer sosyal medya platformlarından (hatta Facebook’tan) daha fazlasını dönüştürmesidir. Bu, özellikle yüksek fiyatlı bir ürün sunuyorsanız, şirketiniz için büyük kazanımlara yol açabilir.

YouTube, diğer sosyal medya kuruluşlarına göre daha zaman alıcı olsa da yatırıma değer.

Pinterest

pinterest sosyal medya yonetimi

Pinterest’in aylık 450 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve şirketlere dolap üreticileri, giyim mağazaları ve çiçek mağazaları gibi güçlü bir görsel odak noktası sağlayarak hedef kitlelerindeki insanlarla bağlantı kurma şansı sunuyor.

Sosyal medya pazarlaması için Pinterest hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Demografik özellikler:

  Bu sosyal medya platformu, kadınların% 40’ından fazlasının — ve erkeklerin yalnızca% 16’sının — Pinterest’i kullandığı güçlü bir kadın izleyici kitlesine sahiptir. 18 İla 64 yaş grupları için, ABD’li yetişkinlerin% otuz ila 40’ı platformu kullanırken, 65 yaş ve üstü için kullanım% 18’dir.

 • Kullanım Alanları:

  Pinterest, ürününüzü tanıtım amaçlı olmayan bir şekilde sergilemek için mükemmeldir. Örneğin, ürünlerinizin kullanımlarını ve özelliklerini vurgulayabilirsiniz. Ürünlerinizi daha da tanıtmak için etkileyicilerle bağlantı kurabilirsiniz.

 • Avantajlar:

  Pinterest’in avantajlarından biri, kullanıcıların gelecekteki satın alımları planlamak için ona güvenmeleridir; bir çalışma, bin yılların% 85’inden fazlasının bu amaçla kullandığını keşfetmiştir. Sonuç olarak, zaten satın almayı planlayan tüketicilerle bağlantı kuruyorsunuz.

Kitlenize bağlı olarak, Pinterest sosyal medya yönetim hizmetleriniz için bir varlıktır.

Ajanslar uzmanlaştıkları platformlarda farklılık gösterirken, WebFX çeşitli sosyal medya platformlarına odaklanıyor. Sosyal medya yönetim hizmetlerimiz Facebook, Twitter, İnstagram, LinkedIn ve Pinterest için kullanılabilir.

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert