İşletmenizin Kullanması Gereken 14 E-Ticaret Stratejisi – 2021

You are currently viewing İşletmenizin Kullanması Gereken 14 E-Ticaret Stratejisi – 2021

İşletmenizin Kullanması Gereken 14 E-Ticaret Stratejisi – 2021

 

E-Ticaret işletmeleri için çevrimiçi olarak bir ton rekabet var, bu nedenle kendinizi nasıl ayıracağınızı ve adınızı nasıl çıkaracağınızı bilmek çok önemlidir. E-Ticaret pazarlama stratejiniz, ürün arayan insanları yakalamaya ve insanların sizi bulmak istemesini sağlamak için birkaç stratejiyi kullanmaya odaklanmalıdır.

Örnek verecek olursak, kendiniz veya bir başkası için kadın altın saat pazarındasınız. Bunu Google’da aradığınızda, pembe renkli paslanmaz çelikten çikolata pırlantalı komple pembe altın saatlere ve birkaç bin maliyeti olan sedef kadranlı saatlere kadar her şeyi görürsünüz.

Çok sayıda farklı e-ticaret pazarlama stratejisi var ve bu yazıda kendinizi farklı kılmak, daha fazla satış elde etmek için kullanabileceğiniz en önemli 14 adet stratejiye göz atacağız.

 

 

Düşük Maliyetli E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

Hemen hemen tüm e-ticaret işletmeleri bu düşük maliyetli pazarlama stratejilerini kullanabilir ve kullanmalıdır. Bu taktikleri bir e-ticaret pazarlama stratejisinin yapı taşları olarak görüyorum, çünkü tek bir eylem bile (anahtar kelimeleri güncellemek veya yalnızca bir blog gönderisi gibi) önümüzdeki yıllar için geri dönüş sağlayabilir.

 

 

1. SİTENİZİ ARAMALAR İÇİN OPTİMİZE EDİN

Arama motoru optimizasyonu (SEO) hala pazarlamanın önemli bir parçasıdır ve hem sitenizin hem de bireysel ürün sayfalarınızın, hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimeler için tam olarak optimize edildiğinden emin olmak istiyorsunuz.

Lehçe dili farklılıklarına dikkat edin. Anahtar kelimeleri doğru şekilde optimize ettiğinizden emin olun.

 

2. ÜRÜN SAYFALARINA İNCELEMELERİNİ EKLEYİN

İnsanların %84’ü arkadaşlarına güvendikleri kadar çevrimiçi ürün incelemelerine de güveniyor. Ayrıca kullanıcıların %88’i satın almaya karar verdiğinde inceledikleri ürünün yorumlarına göz atmadan geçmiyor. Ürün sayfalarınıza müşteri incelemelerini (resimler videolar da içerebilir) eşliğinde yüklemeyi kolaylaştıran WordPress ve Shopify uygulamaları içi birçok eklenti vardır. Yotpo ve Pixlee, bu konuda yardımcı olabilecek mükemmel hizmetlerdir.

e-ticaret pazarlama

Pazarlama

 

3. İÇERİK PAZARLAMASINI KULLANIN

Birçok e-ticaret işletmesi için içerik pazarlaması, blog yazmak anlamına gelir. Ancak müşteri sitenize getirmek ve onları satın almaya veya e-posta listenize kaydolmaya teşvik etmek için e-kitaplar gibi öncü gelen teknoloji de kullanmayı içerebilir.

Kendiniz yaparsanız içerik pazarlaması ücretsizdir, ancak stratejinizi sizin için geliştirmesi veya gönderileri tamamen yazması için içerik pazarlamacıları da işe alabilirsiniz.

İçerik Pazarlama

Blogunuzun sahip olduğunuz yeni ürünlerle ilgili olmaması gerektiğini unutmayın. Bunun yerine örneğin, yeni bir fitness giyim serisini tanıtmak isteyen bir e-ticaret şirketiyseniz, insanların farklı türde egzersizler yaparken giyimde aramaları gereken farklı niteliklerden bahseden bir yazı yazın.

Google’da kaç kişinin “yoga yapmak için ne giymeliyim” veya “kickboks yaparken ne tür kıyafetler giymeliyim?” gibi şeyler söylediğine şaşıracaksınız. İnsanlar sadece cevap aramakla kalmıyor, aynı zamanda bu kıyafetleri almaya da hazırlar.

E-ticaret işletmeleri için içerik pazarlaması hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz

 

4. MİSAFİRE POST PAYLAŞIN.

İçeriğinizi yeni bir kitlenin önüne koyarak ve sitenize birkaç önemli bağlantı alarak erişiminizi diğer bloglarla ve yayınlarla genişletebilirsiniz.

Yalnızca işletmenizin ilişkilendirilmesini istediğiniz yüksek kaliteli, yüksek otoriteye sahip yayınlara ve tercihen yalnızca ilgili okuyucu kitlesine sahip yayınlara gönderiler gönderin.

5. SOSYAL MEDYADA PAZARLAMA

Sosyal medya pazarlaması tamamen ücretsizdir (dış kaynak kullanmadığınız sürece) ve müşterilerle ilişkiler kurmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, arkadaşlarınızın neler yaptığını paylaşan paylaşımlar, Facebook önerileri ve algoritmalar sayesinde yeni kullanıcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Pazarlama

Bence Facebook, Instagram ve Pinterest, e-ticaret işletmelerinin odaklanması gereken üç önemli sosyal medya platformu olsa da, Twitter dördüncü sırada yer alıyor.

Medya Pazarlaması

E-ticaret için sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, yalnızca kendi ürünlerinizi sonsuz ve özel olarak tanıtmaktan çok müşteri ilişkilerine odaklandığınızdan emin olun.

 

6. INFLUENCERLARI SİZİN İÇİN ÇALIŞTIRIN

Etkileyici birileri ile çalıştığınıza bağlı olarak, bu çok düşük maliyetli olmayabilir, ancak birçok nispeten küçük veya orta ölçekli e-ticaret işletmesi için etkileyici pazarlamanın bir kol ve bir ayağa mal olması gerekmez. Bu stratejiyi kullanırsanız, hedef kitlenizin takip ettiği etkileyicilere ulaşmak isteyeceksiniz.

INFLUENCERLAR

Mikro etkileyiciler, 12 milyar yerine yerine yalnızca 12.000 takipçiye sahip olsalar bile aynı derecede etkili olabilir. Kim bilir bu sizin için iyi bir haber.

Kullanıcılar genellikle mikro etkileyicilere daha fazla güvenir ve önerilerini daha meşru görür. Bazıları ödeme isteyebilir, diğerleri sadece ücretsiz ürün isteyebilir. Bu bir yatırım olabilir, ancak aktif ilgili bir kitleye sahiplerse bunun için gidin. Buna değer.

 

 

7. E-POSTA PAZARLAMAYA BAŞLAYIN

E-posta pazarlaması, e-ticaret pazarlamasının temel taşıdır ve etkili olabileceğini düşünmüyorsanız yanılıyorsunuz. Harika görselle ve harika metin yazarlığı ile, ürününüzle zaten ilgilenen bir hedef kitleye hedeflenen öneriler, ürün duyuruları ve indirim teklifleri sunabilirsiniz.

e-posta pazarlama

Mümkünse e-postalarınıza kişiselleştirmeyi dahil edin. E-posta konu satırına kullanıcı adları ekleyin veya bölümlere ayrılmış e-posta listeleriyle geçmiş satın almalara dayalı olarak otomatik olarak özelleştirilmiş öneriler gönderin.

Bir çalışmayı otomatikleştirilmiş, kişiselleştirilmiş e-postaların, kişiselleştirmeden yoksun olanlara göre %75 daha yüksek bir açılma oranına sahip olduğunu gösterdiğinden, bu size çok yardımcı olacaktır.

 

 

8. ALIŞVERİŞ YAPILABİLİR BİR INSTAGRAM OLUŞTURUN

Instagram son derce görsel bir platformdur ve tüm vurgu resimlere ve videolara verilir. Aynı zamanda, kullanıcıların markalarla etkileşim kurmaktan heyecan duyduğu bir platformdur, bu nedenle ürün satan e-ticaret işletmeleri için ideal çözümdür. Instagram’ınızı alışveriş yapılabilir hale getirerek platformdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Shopify mağazaları ve belirli markalar, resimlerinizdeki ürünleri etiketlediğiniz gerçek Shoppable gönderileri oluşturabilir. Kullanıcılar tıkladıklarında fiyat gibi temel bilgileri görürler ve satın almak için tekrar tıklayabilirler.

Bu sizin için uygun değilse, benzer şekilde ancak bir profil bağlantısı aracılığıyla çalışan Have2Have.It gibi üçüncü taraf araçlarını kullanabilirsiniz.

instagramda alişveriş

 

 

PPC E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, kullanıcı yerleşimleri için teklif verdiğiniz ve ardından bireysel kullanıcılar bu işlemleri (tıklamalar veya dönüşümler gibi) gerçekleştirdiğinde ödeme yaptığınız bir teklif verme sisteminde kullanılır. Bu, önceki seçeneklerden daha pahalıya mal olabilir, ancak aynı zamanda hedef kitlenizi hedefleme ve ürünlerinizi onların önüne koyma konusunda daha agresif olmanızı sağlar.

 

9. GOOGLE ADWORDS

Google AdWords, etkili alakalı aramalarda görünmesi için teklif, belirli anahtar kelimeleri hedeflemek. Reklamlar, arama sonuçlarının üzerinde görüntülenerek size avantaj sağlar.

google adwords

AdWords, belirli ürün veya hizmetleri aktif olarak arayan kullanıcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir; bu onların araştırma veya satın alma döngüsünün ilerisinde oldukları anlamına gelir ve AdWords’ü yatırım yapmak için değerli bir sistem haline getirir.

Google AdWords söz konusu olduğunda devreye giren pek çok strateji vardır, bu nedenle uzman bir ajansa (bizim gibi!) danışmak, paranızın yüksek getiri elde etmek için iyi bir şekilde ayrıldığından emin olmanıza yardımcı olabilir.

 

 

10. FACEBOOK VE INSTAGRAM REKLAMLARI

Facebook ve Instagram Reklamları aynı arayüz altında çalışır, bu yüzden onları burada bir araya getiriyoruz. Bu reklamlar, AdWords’ten farklı çalışır.

facebook instagram reklamları

Kullanıcıları arama amacına göre hedeflemek ve sizi aradıklarında onlara reklam göstermek yerine, onları ürününüzle tanıştırmak için kullanıcıları yaş, ilgi alanı ve konum gibi farklı niteliklere göre hedeflersiniz. En iyi şekilde şekilde gelen pazarlamadır ve talep yaratmanın ve kullanıcıları ürünlerinize tanıtmanın harika yoludur.

 

11. TANITILAN PİNLER

Tanıtılan pinler, Pinterest’in PPC sistemidir ve biraz Facebook Reklamları ile Google AdWords’ün bir kombinasyonu gibi çalışır.

pinler

Tanıtılan Pinler birkaç farklı şekilde çalışır e size reklamlarınızı yalnızca alakalı kullanıcı akışlarında gösterme ve/veya alakalı aramalarda görünme seçeneği sunar. Her iki dünyanın da en iyisi ve alıcıların büyük bir yüzdesi satın alma kararları vermek için platformu kullandığından, e-ticaret işletmeleri için harika bir yatırım.

 

12. YENİDEN HEDEFLEME

Yeniden hedefleme, markanızla hali hazırda etkileşimde bulunan belirli kullanıcılara hedefli reklamlar gönderme uygulamasıdır. Bu, aşağıdakileri yapan kullanıcıları hedeflemeyi içerebilir:

  •     Son zamanlarda web sitenizdeki belirli sayfaları ziyaret ettiyseniz
  •     Geçmişte sizden satın almış
  •     E-posta aboneleri

Facebook yeniden hedeflemenin kralıdır, ancak Google AdSense’in de güçlü yeniden hedefleme yetenekleri vardır.

 

Yüksek Teknoloji E-Ticaret Stratejileri

Pazarlama kampanyalarınızı gelecek yüzyılda başlatmaya hazır mısınız? Bu yüksek teknoloji stratejiler, harcamak için fazladan pazarlama parası olan ve kullanıcıların sürekli olarak ilgileneceği bir ürün türüne sahip olan e-ticaret işletmeleri için en uygun olanıdır.

Burada yapabileceğiniz iki büyük oyun var: uygulama geliştirme ve sanal gerçeklik.

 

13. ANINDA BİLDİRİMLERE SAHİP BİR UYGULAMA GELİŞTİRİN

Müşterilerin indirdiği, yalnızca işletmeniz için uygulamalara sahip olmak, onların akıllarında ilk sıralarda yer aldığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Kullanıcıların ne sıklıkla telefonlarını açıp yapacak bir şeyler aradıklarını bir düşünün.

anında bildirim

Uygulamanız ister tek tıklamayla satın alma veya özelleştirilmiş önerilerle alışveriş deneyimini kolaylaştırıyor, isterse farklı bir amaca hizmet ediyor olsun (yerel hava durumuna göre stil önerileri sunmak gibi), kullanıcıların dikkatini doğrudan size çekmek için anında iletme bildirimleri geliştirdiğinizden emin olun. Bunlar, Apple saatleri gibi telefonlarda ve akıllı cihazlarda ortaya çıkabilir ve kullanıcıları düzenli olarak etkileşimde tutar.

 

 

14. HEDEF SANAL GERÇEKLİK TEKNOLOJİLERİ

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) ile ilgilenmenin birçok farklı yolu vardır, ancak özellikle ikincisinin sizi yalnızca çok özel izleyici türlerinin önüne koyması hiçbir şeye değmez. Bu izleyiciler teknoloji konusunda bilgili ve muhtemelen nispeten yüksek gelirli olacaklar.

Artırılmış gerçeklik, bir VR türüdür ve genellikle e-ticaret işletmeleri için en iyi seçenektir. Örnekler şunları içerebilir:

  • Asıl odanızın resimlerini boyutlarıyla birlikte yüklemenize ve ardından mobilyaları ölçekleyerek nasıl görüneceğini görmenize izin veren mobilya mağazaları. Amikasa, e-ticaret uygulamasında bu konuda mükemmel bir iş çıkarıyor.

Sanal Gerçeklik Teknolojileri e ticaret

  • Kullanıcıların bir bileziğin bileğinde nasıl görüneceğini görmek için telefonlarını bileklerinin üzerinde tutmalarına olanak tanıyan uygulamalar.
  • Farklı ürünlerin üzerlerinde nasıl görüneceğini görmek için kullanıcıların kendi resimlerini yüklemelerine izin veren makyaj perakendecileri. Sephora şu anda bu stratejiyi kullanıyor.

Sanal Gerçeklik Teknolojileri e ticaret

 

 

Ebrunur Konar
SEO/Sosyal Medya Uzmanı

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert