Google Arama Konsolu’nda ki En Önemli Noktalar

You are currently viewing Google Arama Konsolu’nda ki En Önemli Noktalar

Google Arama Konsolu’nda ki En Önemli Noktalar

 

Google Arama Konsolu’nda, web sitenizin sağlığından haberdar olmanıza ve Google’ın sitenizi doğru bir şekilde dizine eklemesine ve listelemesine yardımcı olan birkaç yardımcı araç vardır.

Google Arama Konsolu (önceden Google Web Yöneticisi Araçları), Google’ın arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü ve endeksleme durumunu kontrol etmesine yardımcı olmak için Google tarafından sunulan müthiş ve ücretsiz bir hizmettir.

Arama Konsolunun mesajlaşma sistemi, web sitesinin sağlığı kötü amaçlı yazılımdan veya bilgisayar korsanlığından zarar görürse sizi uyaracaktır. Mesaj sistemi ayrıca, önemli sayfaların kaldırılması veya önemli sayfaların robots.txt tarafından engellenmesi durumunda sizi uyarır.

Tercih Edilen Ülkeyi Ayarlama

Web siteniz yalnızca bir ülkedeki ziyaretçileri hedefleyecekse, Google’ı bundan haberdar etmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu, Google’a sitenin o ülkeden izleyicilere ulaştırılması gerektiğini ve buna göre sıralamalarını etkileyeceğini gösterecektir.

Bir Site Haritası Gönder ve Kontrol Et

Site haritaları, Google’a sitenizi nasıl dizine ekleyeceğini gösterdikleri için önemlidir. Daha küçük siteler için muhtemelen sayfalarınızın her birini dizine ekleyebilir, ancak ürünler, etkinlikler, kişiler veya yayınlarla dolu bir siteniz varsa, birkaç site haritasını birbirine bağlamak için bir dizin kullanmanız gerekir.

Tarama Hızını Ayarla

Tarama hızı, Google’ın sitenizi bilgi için ne kadar hızlı tarayacağıdır. Çoğu durumda, Google’ın siteniz için tarama hızını optimize etmesini sağlayan önerilen ayarı kullanmalısınız. Google’ın sitenizi ne sıklıkta tarayacağını ayarlamak istemenin temel nedeni, sunucu yükü veya web sitesi hızıyla ilgili sorunlarınız varsa ve Google’ın örümcek ağının bant genişliğini yemesini istemiyorsanız.

Robots.txt Test edici

Bu araç, sitenizin Google’ın tarayıcısını engellemesini engellememesi gerektiğini test eder. Robots.txt engellenirse, Google sayfanızı arama sonuçlarında gösteremez. Bu sayfa önemli bir servis sayfası veya hatta ana sayfanızsa, Google’ın sizin ziyaretçilerin önüne çıkmasını yanlışlıkla yasaklar!

İç Bağlantılar ve Siteye Bağlanan Dış Sayfalar

Bu öğeyi, hangi iç ve dış sayfaların bağlantıları olduğunu görmek için bir izleme aracı olarak kullanabilir ve sosyal yardımlarınızın, sosyal kampanyalarınızın ve her ay bağlantı kurma girişimlerinizin performansını izleyebilirsiniz. Genel olarak, bu, sizi internette kimin işaret ettiğini takip edebileceğiniz anlamına gelir.

Tarama Hataları

Bozuk bağlantılar, sıralamanızı doğrudan etkilemeyecek olsa da, hem kullanıcı deneyimini engelleyebilir hem de site yetkinizi başka bir siteden reddedebilir. Bu araç, hangi bağlantının koptuğunu, GoogleBot’un taramasını yaparken aldığı hata kodunu ve ayrıca bağlantının koptuğunun kaynağını nereden bulduğunu görmenizi sağlar.

Google Arama Sonuçları İstatistikleri

Daha önce ‘Arama Sorguları’ olarak adlandırılan bu araç, 2015 yılında yeniden markalandı ve kullanıcıları siteye getiren anahtar kelime aramalarını görmenize ve aynı zamanda verileri tıklama oranına, gösterimlere ve diğerlerine göre sıralamanıza izin veren bir dizi filtreye sahip seçenekler. Ortalama sıralama konumunuzu, organik tıklamaları ve tıklama oranını görebilirsiniz. Web sitenizin performansının ne kadar iyi olduğunu anlamak için bu verileri Analytics ve AdWords verilerinizle birleştirin.

Tercih Edilen Etki Alanı Ayarlayın

Web sitenizin tercih edilen etki alanını belirlemek, sitenizin web adresinin Google’ın arama sonuçlarında nasıl görüntülendiğini ve hangi sürümün (www ile veya www olmadan) kurallı olarak değerlendirileceğini seçmek anlamına gelir. Tercih edilen bir alan adı belirlemezseniz, Google, alanın www ve www olmayan sürümlerini ayrı sayfalara ayrı referanslar olarak kabul edebilir. Bunun anlamı, “mywebsite.com” ve “www.mywebsite.com” u gösteren bir bağlantınız varsa, farklı sayfalara bağlandıkları düşünülür ve bağlantı yetkilisini bir konuma geçirmezler.

Verilerinize Zengin Kartlar Ekleyin

Schema gibi, Zengin Kartlar da arama yapanlara siteniz, ürünleriniz, markanız veya ofisiniz hakkında daha fazla bilgi verebilir. Yalnızca mobil müşterilere sunuluyorlar, bu nedenle görsel veya keskin mini konularla kullanım için daha uygun, ancak arama motoru sonuçlarında daha fazla başarı elde etmek için kullanılabilir. Arama konsolunuzdan kontrol edilebilir ve izlenebilirler.

 

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert