Web Tasarım Ve Kodlama

You are currently viewing Web Tasarım Ve Kodlama
Hands of programmer writing code on laptop

Web Tasarım Ve Kodlama

Web Tasarım Ve Kodlama Nedir ?

Web Tasarım Ve Kodlama nedir sorusuna önce bu iki terimi inceleyerek başlayalım.

Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirmeden ziyade web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi yönlerini ifade eder. Web tasarımı eskiden masaüstü tarayıcılar için web siteleri tasarlamaya odaklanmıştı; ancak 2010’ların ortalarından bu yana mobil ve tablet tarayıcılar için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin görünümü, düzeni ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Görünüm, örneğin, kullanılan renkler, yazı tipi ve resimlerle ilgilidir. Düzen, bilgilerin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder. İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik açıdan hoştur ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur. Birçok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya kafasını karıştırabilecek hiçbir yabancı bilgi ve işlevsellik görünmez. Bir web tasarımcısının çıktısının kilit taşı, hedef kitlenin güvenini kazanan ve geliştiren bir site olduğundan, mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel kullanıcı hayal kırıklığı noktasını ortadan kaldırmak kritik bir husustur.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda içerik, ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder; uyarlanabilir tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarıyla eşleşen düzen boyutlarında sabitlenir. Cihazlar arasında mümkün olduğunca tutarlı bir düzeni korumak, kullanıcı güvenini ve katılımını korumak için çok önemlidir. Duyarlı tasarım bu konuda zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcıların çalışmalarının nasıl ortaya çıkacağına dair denetimden vazgeçme konusunda dikkatli olmaları gerekir. İçerikten de sorumlularsa, beceri setlerini genişletmeleri gerekebilirken, bitmiş ürünün tam kontrolünün avantajına sahip olmaktan keyif alacaklardır.

Web Tasarım Ve Kodlama

 Kodlama, bazen bilgisayar programlama denir, bilgisayarlarla nasıl iletişim kurduğumuzdur. Kod, bilgisayara hangi eylemleri gerçekleştireceğini söyler ve kod yazmak bir dizi yönerge oluşturmak gibidir. Kod yazmayı öğrenerek, bilgisayarlara ne yapacaklarını veya nasıl davranacaklarını çok daha hızlı bir şekilde söyleyebilirsiniz. Bu beceriyi web siteleri ve uygulamalar oluşturmak, verileri işlemek ve diğer pek çok harika şey yapmak için kullanabilirsiniz.

Neden kod bilmeliyiz ?

Hepimizin gelecek için umutları, hayalleri ve planları var. İster yeni bir fırsat arıyor olun, ister mevcut işinizi optimize etmek istiyorsanız veya sadece yeni bir hobi arıyorsanız, kodlama hedeflerinize yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Ve unutmayın, herkes kodlamayı öğrenebilir!

Hemen kaliteli bir web tasarım ve kodlama için

Teklif Alın

Kapıları açacak becerileri öğrenin

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya genelinde bilgisayar ve bilgi teknolojisi işleri inanılmaz derecede hızlı büyüyor. Bilgisayar Bilimi diplomasına ihtiyacınız yok; Sizin gibi yeni öğrenenler için her geçen gün daha fazla yüksek ücretli iş ortaya çıkıyor.

Havalı şeyler yap

Hiç bir uygulama veya web sitesi yapmak istediniz mi? Kod bunu yapar. Ayrıca bir elektronik tabloyu otomatikleştirmenize veya topluluğunuz için yeni araçlar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kodlamayı öğrenmek, yapmak istediğiniz şeyleri hayal etmeyi ve bunları gerçekten oluşturmayı mümkün kılar.

Web Tasarım Ve Kodlama

 

 

 

SEO Uzmanı, Yazar – Taha Gezay

 

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert