Web Tasarım Şirketi Seçmek İçin 16 İpucu! 2021

You are currently viewing Web Tasarım Şirketi Seçmek İçin 16 İpucu! 2021

Web Tasarım Şirketi Seçmek İçin 16 İpucu! 2021

Birçok işletme sahibi için en zor şeylerden biri yeni bir web sitesi açmaktır. İşletmenizi pazarlamak için bir web tasarım şirketi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok önemli nokta vardır. Birçok işletme sahibi, bazı şeylerin en iyisinin profesyonellere bırakıldığını bilecek kadar akıllıdır ve doğru web tasarım şirketini seçmenin getirdiği gönül rahatlığını tercih eder.

Doğru Olan Bir Web Tasarım Şirketi Seçmek

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok web tasarım şirketi var. Hangisinin işinize uygun olduğunu bulmaya çalışmak göz korkutucu bir görev olabilir, Hele ki bir de teknoloji ile aranız pek iyi değilse…

Doğru dijital pazarlama ajansını seçmek kritik bir karardır. Doğru şirket, genellikle işletmenizin başarısında önemli bir sıçramaya yol açabilir.

Sonuçta, web siteniz birçok potansiyel müşterinin sahip olacağı ilk izlenim olacak. İşletmenizin yüzü olacak ve birçok durumda sahip olduğunuz en çok müşteri adayı yol açacaktır. Siteniz, insanların sizinle veya rakibinizle iş yapmayı seçip seçmemelerinin arasında derin bir faktör olacaktır.

Bu yüzden hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak bir web tasarım firması seçmek çok önemlidir. Ayrıca, iş hedeflerinize ulaşmanıza ve nihayetinde işinizin bir sonraki seviyeye büyümesine yardımcı olacaklardır.

Hayatta her şey riskli olabilir. Özellikle, gece gündüz çalışan birçok serbest tasarımcı ve bir gecede başarı ve bir numaralı Google sıralaması vaat eden umutsuz ama umudunu kaybetmeyen bir satıcı bile.

Yardım etmek için buradayız, ancak bundan önce kayda geçmek için şunu söylemek istiyoruz: “Her işletmenin farklı ihtiyaçları ve hedefleri vardır. Kiminle çalıştığımız konusunda seçiciyiz ve siz de öyle olmalısınız. Bir işletmenin bizim için uygun olup olmadığını anlayabiliyoruz ve her web tasarım şirketinin uygun olmadıklarının kabul etmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle bu makale bir ajansın sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak içindir.”

 

Şimdi en güzel kısma geçelim…

 

Web Tasarım Şirketi Seçmek İçin 16 İpucu

web tasarım şirketi seçimi grafiği

1) Fikirlerinizi Dinlerler

Sektörünüzde uzmansınız. Bu nedenle, ne sattığınızı biliyorsunuz ve işinizi/ürününüzü onlara nasıl sunmak istediğinize dair bir fikriniz var. Kimse işinizi sizden daha iyi bilemez. Bir web tasarım şirketi fikirlerinizi dinlemiyorsa veya nasıl pazarlanacağınızı görecek kadar açık fikirli değilse, kesinlikle onlarla çalışmamalısınız. Pazarlama ajansızının fikirlerinizi mükemmelleştirmesi, geliştirmesi ve eyleme geçirmesi gerekir.

 

2) Kendi Fikirlerini Ortaya Sunarlar

Web tasarımcınızın sizi dinlemesi önemli olsa da, fikirlerinize meydan okuyacak ve fikrinize, kavramlarınıza ve stratejinize ikinci göz dediğimiz yaratıcılık getirecek biriyle çalışmanız gerekir.

İşinizi biliyor olabilirsiniz, ancak web sitenizin tasarımını bilen biri tarafından tasarlanması gerekiyor. Aslında bunu bir adım daha ileri götürmenizi öneririz, web sitenizin dönüşüm odaklı tasarlanması gerekiyor. Bir web tasarım ajansı kendi bildiklerini okumaktan ve söylediklerinizi tam olmasada bir kopyasını üretmekten başka bir şey yapmıyorsa, paranızın karşılığını alamıyorsunuz demektir. Tasarımcınız, sizin bilginizle eşleşmesi için kendi alanında uzmanlık bilgisini getirebilmelidir.

3) Deneyimli Pazarlama Ekibine Sahiptirler

Bazen insanlar web sitelerinin işlerini büyütmesini istemezler. İster inanın ister inanmayın, bazı insanlar sitelerinin öylece beklemelerini düşünüyor. Bu kadar az sayıda insanın içindeyseniz, bu sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir. Diğer herkes için, web sitenizin işinizi büyütmesini istiyorsanız, pazarlama deneyimine sahip bir web tasarım şirketi seçtiğinizden emin olun.

Pazarlama ekibi olmayan bir web tasarım ajansı, motorsuz bir Ferrari gibidir. Evet, harika görünebilir ama hiçbir yere gitmeyecek ya da hiçbir şey yapmayacak. İnternet gelişti ve web sitenizin performans göstermesi için aktif dijital pazarlama gerekiyor. Sadece güzel görünmekle kalmayan, aynı zamanda çalışması gereken bir şeye ihtiyacınız var. Bir web şirketinin tasarımcıları, geliştiricileri ve pazarlamacıları olduğunda bitmiş ürünün bir kağıt ağırlığından daha fazlası olacağından ve sonuç alacaklarından emin olabilirsiniz.

Size Bir Teklif Sunalım mı?

4) CMS’yi Nasıl Kullanacaklarını Biliyorlar

Web tasarım şirketinin taş devrinde sıkışıp kaldığını gösteren hızlı bir işaret. Bir İçerik Yönetim Sisteminin caydırmasıdır. Web siteniz için bir CMS’ye ihtiyacınız var. Onsuz, piyasada önemli bir kayıp yaşayacaksınız. Her şeye değer herhangi bir web tasarım ajansı, WordPress, Drupal ve Magento gibi en iyi içerik yönetim sistemlerine aşinadır. Tasarımcınız statik bir HTML web sitesi öneriyorsa, bir zaman makinesi bulmanız ve on yıl öncesine geri dönmeniz gerekir. Wix, Squarespace veya Weebly’yi önerirlerse, onlara zaman ayırdıkları için kibarca teşekkür edin ve “evde 10 dakika da yap” yazılımı kullanmayan bir web tasarım şirketine geçin.

 

5) Duyarlı Web Tasarımını Kullanın

Duyarlı web tasarımı bir heves değildir. Bugünlerde bir web sitesi tasarlamanın en iyi yolu budur. Google kayıtlara geçti ve şunu söyledi. Ayrı bir mobil sitenin bazı avantajları olabileceği durumlar olsa da, duyarlı web tasarımı genellikle tercih edilen çözümdür. Mobil kullanımı artmaya devam ederken, işletme web sitenizin her cihaz için optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Bir web tasarım ajansı duyarlı tasarım konusunda bilgili değilse veya ayrı bir mobil web sitesinin her zaman daha iyi olduğunu öne sürüyorsa, o zaman çağa ayak uyduramamıştır ve muhtemelen bu konuda sizin veya başka biri için uygun değildir. Doğru dijital pazarlama ajansı bunu gerçekleştirecektir.

 

6) Vaka Çalışmaları

Bir web tasarım şirketinden veya pazarlama ajansından ne bekleyeceğinizi bilmenin en iyi yolu nedir? Üzerinde çalıştıkları projeleri gözden geçirin ve ürünü deneyimleyin. Beklenmedik markalar için ana sayfaların ekran görüntülerine veya tasarım çalışmalarının marketlerine güvenmeyin (bir Nike web sitesini gösteren kafe çalışanı gibi). Yaptıkları, herkesin erişebileceği gerçek web sitelerini görmek istiyorsunuz. Oyundaki hedefler ve stratejiler hakkında bilgi paylaşırlarsa, bu sizin için daha iyidir. Çalışmalarına bakmak ve ilerlemelerini değerlendirmek için zaman ayırın. Beğendiğiniz bir şey görmüyorsanız, bunlar size uygun olmayacaktır. Ayrıca, daha seçkin şirketlere yükseldikçe, müşteri listelerinin daha kısıtlayıcı ve hatta korumalı olmasının normal olduğunu unutmayın. Endişelenmeyin, onlardan gerçek hayattan örnekler göstermelerini isteyin. Son olarak, konuştuğunuz şirketin türünü bilmek önemlidir. Web tasarım şirketleri bir web sitesi oluşturmak için işe alınırlar, web sitesini oluşturma ve bir sonraki müşteriye geçme eğilimindedirler, bu nedenle genellikle bir portföy gösterirler.

Pazarlama ajansları, satışları artırmak veya belirli hedeflere (ROI, artan trafik veya olası satışlar gibi) ulaşmak için işe alınırlar, bir web sitesinin kendileri için sadece bir “araç” olduğu düşünülürse, müşteri büyümesine ilişkin vaka incelemeleri ve ne elde ettiklerini gösteren istatistiksel bilgiler gösterme eğilimindedirler.

 

7) Kanıtlanmış Bir Geçmişleri Var

İnternet son derece hızlı değişiyor. Bu değişiklilikleri sizin için takip eden bir web tasarım şirketine ihtiyacınız var, böylece zamanınızı onlara değil yönetmeye odaklayabilirsiniz. Muhtemelen bir yıl içinde ortalıkta olmayacak olan, her gün gezip tozan bir web tasarım şirketine güvenmek risklidir. Her yıl tonlarca yeni tasarım şirketi faaliyete geçiyor ve bir o kadar da kapılarını kapatıyor. Bir web tasarım şirketinin yeteneği bir teste tabii tutulmuş olsaydı, sonucu uzun ömürlü oluşu çıkması gerekir. Sürdürülebilir olmak için yeterince uzun süredir var olan ve uzun vadede iş yapmayı planlayan, daha da iyisi büyümeyi planlayan bir şirket istiyorsunuz.

Bir tasarım şirketinin sahip olduğu yetenek ve deneyim ne kadar fazlaysa, o kadar çok gelişmek ve internetin içinden geçtiği tüm yeni trendlere uyum sağlamak zorunda kalırlar. HTML sitelerini kullanmak veya bir CMS kullanımını caydırmak gibi en son teknolojiye uyum sağlamıyor ve onun önünde kalmıyorlarsa, tehlikede olduklarının erken bir işareti olabilir.

 

8) Tasarım Ekibi Dönüşümlerin Önemini Biliyor

Bir web tasarım şirketi, güzel bir web sitesi yapmaktan çok daha fazlasını bilmelidir. İyi bir web tasarım ajansı, web sitenizin trafiğini nasıl potansiyel müşteriye dönüştüreceğini bilen bir uzman ekibi içerir. Bu uygun tasarım düzeni, bilgi mimarisi, kullanım kalıpları, harekete geçirici mesajlar ve hatta renk psikolojisi hakkında bilgi sahibi oldukları anlamına gelir. “Müşterileri güzelce satın alır” felsefesi bugünün dünyasında çalışmıyor. Tasarım ekibinizin sitenizi oluşturmak için kanıtlanmış yöntemler kullanması ve sitenizi geliştirmek ve dönüşümleri artırmak için bilimsel veriler kullanması gerekir.

 

9) Birden Fazla Sektörde Tecrübeleri Var

Web tasarım firmanız yalnızca bir sektörle çalışıyorsa bunun harika olduğunu düşünebilirsiniz. Sonuçta, yalnızca diş hekimleri için web siteleri yapıyorlarsa diş hekimleri hakkında gerçekten çok şey biliyorlardır. Ama aynı zamanda muhtemelen geçen ay yaptıkları 85 dişçi web sitesine benzeyen fakat sadece çerez kesici bir web sitesinden ibaret olduğunu göreceksiniz. Çok çeşitli endüstrilerle çalışan bir web tasarım şirketinin, daha büyük ve daha çeşitli bir kitleye ulaşacak benzersiz bir web sitesi oluşturma olasılığı daha yüksektir. Web siteniz diğerleri gibi olamaz. Onları geçmek için rekabetin üzerinde durmak zorundadırlar.

Bize tanımak ister misiniz, Hemen Teklif Verelim?

10) Hem Ulusal Tecrübeye Hem Yerel Tecrübeye Sahipler

İster ulusal bir marka, ister yerel bir küçük işletme olun her ikisinin de arkasındaki stratejileri anlayan bir web tasarım şirketine ihtiyacınız var. Tasarımcınız yalnızca yerel işletmelerle çalıştıysa, yeni web sitenizin bir sonraki seviye daha büyük başarısı için sağlam bir temelle tasarlanma ihtimali yüksektir. Web tasarım stratejileri, ulusal veya küresel düzeyde hiper yerel alanlarda olduğundan çok daha farklıdır. Tasarımcınız ne kadar çok strateji ve hedef kitle bilirse, sitenizin işleme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olma olasılığı o kadar artar. Hem büyük hem de küçük düşünebilen ve stratejik olarak büyümenize yardımcı olacak şekilde hepsini nasıl bir araya getirebileceğinizi anlayan bir web tasarım şirketine ihtiyacınız var.

 

11) En Son Tasarım Trendlerini Takip Ediyorlar

Yeni web sitesinden isteyeceğiniz en son şey, on yıl önce popüler olmuş gibi görünen bir tasarımdır. Web tasarımının en son teknolojiye ve modern tasarım trendlerine ayak uydurması gerekir. Web siteleri yeni, modern ve sürekli güncel görünüyorsa, müşterilerin bir işletmeye güvenme olasılığı çok daha yüksektir. Yüksek kaliteli tasarım şirketleri, yeni olanı web sitelerine dahil eder. Bir web tasarımcısının paralaks kaydırma, düz tasarım, duyarlı tasarım ve düzinelerce başka stil ve öğeye aşina olması gerekir. Tabii ki, bu sadece sürekli modaları zorlamaları gerektiği anlamına gelmez. Modern olanla kanıtlanmış olan arasında bir denge olması gerekir. Bir web sitesi sadece taze ve güzel görünmekten daha fazlasını yapmalıdır.

 

12) Büyük Resmi Anlıyorlar ve Planlıyorlar

On beş ila yirmi yıl önce çok daha az internet vardı. O zamanlar bir web sitesi, sarı sayfalarınızla veya radyo ticari bütçenizle yaptığınız bir şeydi. Bugün, her zamankinden daha fazla birbirine bağlı bir dijital dünyada yaşıyoruz. Web sitesi şirketiniz, dijital alanı tam olarak anlamlı ve web sitenizi büyük resmi göz önünde bulundurarak oluşturabilmelidir.

 

13) Başarı için Belgelenmiş Bir Süreçleri Var

En iyi web tasarım şirketleri, başarıya ulaşmalarına yardımcı olan net bir keşif sürecine sahiptir. Endüstri geliştikçe gelişebilir ve belirli bir proje veya benzersiz koşullar için biraz ince ayar yapılabilir, ancak başarı için sistematik bir planları daima vardır. Bu web tasarım şirketinin benzer başarıyı işinize getirmek için gereken deneyime sahip olduğunu kanıtlar.

 

14) Hedefler Belirlerler, İlerlemeyi Ölçerler ve Her Zaman Kazanırlar

En iyi web tasarım şirketleri, sitesi oluşturulduktan ve piyasaya sürüldükten sonra durmaz, işlerin oradan ayrılırsa, sizin için uygun olmadıklarının büyük bir işaretidir. Harika web tasarımcıları ve pazarlama ajansları hedefleri belirler, ilerlemelerini ölçer ve çalışmalarını sürekli olarak geliştirir. Günümüz dünyasında, web sitenizin statik olduğu an, işinizi kaybettiğiniz ve rakibinizin iş kazandığı andır.

 

15) Olumlu Sonuç Almak İçin Onlara Güvenebilirsiniz

Hedefler belirlendikten sonra, dikkat çekici web tasarım şirketlerine bir stratejiyi nasıl uygulayacaklarının söylenmesi gerekmez. Yatırım getirisi elde etmenizi ve itibarlarının artmasının sağlamak için üzerinde anlaşılan hedeflere mümkün olan en iyi şekilde ulaşmak için çalışacaklardır. Web tasarım şirketinize bakıcılık yapmanız ve onlara işlerini nasıl yapacaklarını söylemeniz gerektiğini düşünüyorsanız, beklentileri gözden geçirmek için yönetimle görüşmeniz gerekebilir. Bu düzelmezse, sizin veya işiniz için uygun olmayabilirler.

 

16) Ucuz Değiller

Web siteniz işinizin en hayati parçalarından biridir ve doğru yapıldığında size para kazandıracaktır. Büyük bir yatırım getirisi ile bile, web siteniz işinizin en pahalı bölümlerinden biri olabilir. Doğru bir şekilde oluşturulduğunda ve yönetildiğinde, birçok işletme web sitelerini asla hastalanmayan veya bir gün izin almayan en iyi çalışanlarını görür. Bu, işinizin en önemli bir parçası olduğundan iyi bir web tasarım şirketi uygun bir fiyat teklifi oluşturmadan önce pazarlama bütçenizi, iş hedeflerinizi ve zaman çizelgenizi tartışacaktır.

Bu üç şeyi bilmeden size bir fiyat verirlerse, bu sizin için uygun olmadıklarının bir işaretidir. İşinizi etkili bir şekilde büyütecek bir web sitesi istiyorsanız bu konuda açık bir diyalog kurmaya ve ona yatırım yapmaya istekli olmalısınız. Harika bir web sitesi, iyi yönetilen bir işletme için yüksek bir yatırım getirisi sağlayacaktır. En iyi yönetilen işletmede bile, kötü bir web sitesi engellenen iş, yavaş büyüme, boşa harcanan pazarlama bütçesi ve alıcıların pişmanlık duymasına neden olur. Bu, öyle kolay kolay göze alabileceğiniz bir durum değildir.

Bizimle Çalışmak İster misiniz?

 

Ebrunur Konar
SEO/Sosyal Medya Uzmanı

Ramazan GÖKSU

IT Constultant & Wordpress Developer & SEO Expert